Ceny už se dle odborníků nikdy nevrátí na původní hodnoty. Týká se to i bytových domů napojených na centrální zdroje vytápění. Jak se nastalé situaci bránit?  

Konkrétně ceny elektřiny by se měly pohybovat o desítky eur za megawatthodinu výše, než tomu bylo před rokem, kdy dosahovaly hranice 45 eur. Podle odborníků je jasné, že minulá dekáda nízkých cen je definitivně pryč a už se nevrátí. Zřejmě se musíme připravit na to, že k úrovním z posledních let se pravděpodobně už nevrátí, ačkoli se po energeticky náročné zimě očekává postupná obleva nejen sněhu, ale i cen.

Proč stoupne cena tepla i u centrálního vytápění?
Také bytové domy s centrálním vytápěním také zasáhlo výrazné zdražení tepla. Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku na čtyřnásobek, černé uhlí a povolenky, které si větší teplárny musí kupovat na každou vypuštěnou tunu emisí, zdražily meziročně o 100 %. I když teplárny nakupují část paliv a povolenek dopředu, výrazné zvýšení cen tepla je nevyhnutelné.

Má jít údajně o největší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. Dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech není výjimkou, ale spíše pravidlem. Jakým způsobem by tedy měli uvažovat majitelé bytových domů, družstva nebo sdružení nájemníků? Vyčkávání a přešlapování na místě asi neodvrátí nepříjemné zdražení, je třeba se pohlédnout po jiných možnostech a zdrojích tepla.

Malé kotelny a tepelná čerpadla v majetku majitelů domů
Jako možnost se nabízí tepelná čerpadla a jejich kombinace se solárními panely.

Z našich dlouholetých zkušeností s realizací technologie typu tepelné čerpadlo pro panelové domy vyplývá jednoznačná výhodnost a šetrnost těchto řešení oproti zastaralé uhelné technologii, která je neudržitelná. Nejen z důvodu emisních povolenek, ale i nákladů na údržbu, poškozování životního prostředí nebo drahých investic do přechodu na alternativní zdroje,“ uvedl Michal Fiala, který se zabývá vývojem tepelných čerpadel.

Dlouholeté zkušenosti s realizacemi pro bytové domy má mezi dodavateli zejména plzeňská společnost AC Heating. Technologie s tepelnými čerpadly instalované pro vytápění bytových domů v České republice je směr, kde je AC Heating na světové špičce, a to nejen technikou, ale především zkušenostmi. Úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody při využití tepelného čerpadla dosahují v průměru 60 %. Ruku v ruce s dalšími výhodami: nezávislé vytápění bez odstávek, žádné emisní povolenky ani kotelník, úspory na další opravy v domě nebo do kapes vlastníků bytů.

Pro více informací o možnostech tepelných čerpadel pro bytové domy pošlete nezávaznou poptávku nebo navštivte přímo odborníky na tepelná čerpadla v show roomu společnosti AC Heating v Letkově u Plzně.