Expanze do Rumunska poskytuje e-shopům příležitost prosadit se na zahraničním trhu a využít naplno jeho skrytý potenciál. Rozvojem e-commerce prostředí se odstraňují všechny překážky, které kdysi brzdily expanzi na rumunský trh. Rumunsko má více než 19 milionů obyvatel a patří k nejlidnatějším zemím v rámci regionu CEE s obratem v e-commerci přes 4 miliardy eur. Počet uživatelů internetu podobně jako v jiných evropských zemích i v Rumunsku stále roste a spolu s nimi i počet aktivních e-shopů. V následujících čtyřech letech se očekává růst na úrovni 13 %.

Jaké jsou preference rumunských zákazníků?

S rozvojem online prostředí se zvyšují i nároky zákazníků (doprava zdarma, rychlé doručení), kteří si rychle zvykli na pohodlné online nakupování s doručením druhý den. Rumuni rádi ocení i kvalitní produkty, které často končí v online nákupních košících.

I při expanzi do Rumunska je samozřejmostí přeložení textů do rumunštiny. Také však nepodcenit ani celkovou lokalizaci e-shopu včetně ověřených dodavatelů, kterým místní zákazníci už důvěřují. Od distribuce balíků přes platební metody, lokální bankovní účet až po zákaznickou linku v rumunštině. Při etablování na trh však nezapomínejte ani na dostupnost stále oblíbené formy plateb na dobírku a zákaznické podpory v rumunštině. Rumuni mají rádi formu online nakupování hlavně proto, že e-shopy lim umožňují koupit si zboží, které v rumunských kamenných prodejnách není běžně dostupné. Populárními marketinkovými nástroji jsou podobně jako u nás Facebook, Youtube a WhatsApp.

Dodání a vrácení zboží

Podíl tržeb z rumunské e-commerce je jen 5 %. V porovnání s jinými zeměmi střední a východní Evropy byl zaznamenaný až 3násobek tohoto podílu, proto potenciál rozvoje je stále nadprůměrně rostoucí.

Rumunští zákazníci považují dopravu či bezplatné vrácení zboží za velkou výhodu. Kvalita kurýrních služeb má silný vliv na rychlost doručování zásilek. Společnost Expandeco pomáhá už desítkám e-shopů expandovat i do Rumunska.

E-commerce trh a zájem o online nakupování v Rumunsku, ale i v celém okolním regionu Evropy se rozvíjí tak rychle jako nikdy předtím. Vzniká tak ideální příležitost obzvlášť pro expanzi těch e-shopů, kterým jsou jejich domácí trhy už malé. Je expanze do zahraničí nová výzva ve vašem podnikání?