V nabídkách a smluvních podmínkách dodavatelů energií se často ztrácíme. Toho někdy využívají tzv. energošmejdi, kteří nás nalákají na nabídky výhodné jen zdánlivě a zavážou nás smlouvami i na několik let. To se rozhodla změnit skupina energetických expertů a vymysleli Gazelu.

V energetice pracujeme dlouho a mnohokrát jsme přátelům pomáhali s vyúčtováním, výběrem nebo změnou dodavatele energií. Bylo to pro ně příliš složité. Došlo nám, že je to výzva a příležitost," říká Karel Srna z Gazely. 

Vše online

Řešení bylo před očima. Přes jednoduché, uživatelsky přívětivé aplikace dnes nakupujeme rohlíky i spravujeme bankovní účty. Tak proč by to nešlo u dodavatelů energií? A tak vznikla Gazela. Mladší a střední generace s aplikacemi žije, ale v Gazele myslí i na starší příbuzné. Jejich děti nebo vnuci si je mohou ke svému účtu připojit a tak je chránit. Ti mladší mohou zkontrolovat, že rodiče mají vše v pořádku, a rodiče zase mohou odmítat obtěžující prodejce se slovy, že o energie se starají děti. Vznikl jednodušší a progresivnější model připravený na budoucnost.

Pro tvůrce Gazely bylo zásadních několik věcí. „Chtěli jsme být prvním dodavatelem energií, u kterého si můžete vše sjednat online, abyste nemuseli nikam chodit, vyplňovat papíry nebo se dohadovat s obchodníky, kteří mezi dveřmi slibují neověřitelné. Chtěli jsme, abyste vyřešili všechno v aplikaci nebo na webu. I smlouvu u nás můžete podepsat prstem na displeji," vysvětluje Karel Srna. 

Jeden ceník pro všechny

Dalším požadavkem strůjců Gazely byl jeden zcela transparentní ceník stejný pro všechny. Takový, který například nezvýhodňuje nové zákazníky v rámci speciálních akcí na úkor těch stávajících. „Ceny neupravujeme v rámci nějakých promo akcí. Zároveň ale máme možnost flexibilně reagovat na skutečnou cenu komodit na trhu a snažíme se tak mít vždy dobrou a férovou cenu stejnou pro všechny," vysvětluje Karel Srna. 

To ostatně potvrdil i nezávislý komplexní servis pro spotřebitele, časopis dTest. Ve srovnání cen 26 distributorů má Gazela v kategorii D25d nejnižší celkovou roční cenu a v kategorii D02d druhou nejnižší. A jak si může Gazela takové ceny dovolit? Je to jednoduché. Vše je online a v aplikaci, a tak nemusí draze provozovat síť nákladných poboček, nepřehání to se svou provizí a ani své jméno nezvěčňuje na golfových turnajích.

Měsíční výpovědní lhůta

U Gazely máte jeden zákaznický účet, pod který je možné zahrnout libovolné množství odběrných míst. V aplikaci můžete spravovat svůj byt, chalupu, kancelář, ale třeba i dům prarodičů, a chránit je tak před nevýhodnými nabídkami podvodníků. A smlouva je jednoduchá a přehledná, a navíc bez sankcí. Ne taková, ze které se vyvážete třeba až za dva roky. Výpovědní lhůta je jeden měsíc.

Ostatně vše si můžete snadno ověřit na webu Gazely. A pokud jim pošlete své stávající vyúčtování za elektřinu nebo plyn, obratem se dozvíte, zda je pro vás nabídka od Gazely výhodnější. Je to snadné.