„Jídlo je pro mě nejen o chuti a vůni, ale také o vizuálním zážitku. Když si dáte tu práci a připravíte si nádherné jídlo, je škoda nezachytit to na kvalitní fotografii. Když fotím na klasický fotoaparát, k fotce přistupuj s větším rozmyslem a výsledné fotky mají pak úplně jinou atmosféru,“ říká majitel školy vaření na ohni Camp Fuego Marek Pavala

Jaké vlastnosti by měl mít dokonalý parťák na glamping?

Prvotřídní zoom

Zdroj: Canon

Objektiv se zoomem vám umožní experimentovat, být kreativní a zároveň nebudete muset přistoupit ke kompromisům ohledně kvality.

Při výběru objektivu, byste se měli řídit čísly. Čím nižší je hodnota na objektivu, tím širší je perspektiva.

Zmrazte i oheň

Zdroj: Canon

Pro zachycení opravdových „momentek“, je nutné mít na paměti dva klíčové faktory, a to hloubku ostrosti a pohyb. Malá hloubka ostrosti umožní vyniknout fotografovanému objektu tím, že rozostří pozadí. Toho lze dosáhnout nastavením nižšího clonového čísla.

Pokud chcete experimentovat a vyfotit plápolající oheň (tzv. zmrazit pohyb), nastavte vyšší rychlost závěrky, která umožní fotoaparátu rychleji pořídit snímek a daný moment „zmrazit“ napořád.

Zdroj: Canon

Ve svitu měsíce

Skvěle se bavíte, a tak popadnete telefon, abyste zachytili daný okamžik, jenže výsledné snímky vás trochu zklamou. Postrádají živost, energii a intimitu okamžiku.

Zdroj: Canon

Porozumění světlu a ovládání nastavení světla na fotoaparátu vám umožní proměnit pořizované fotografie. Stačí se soustředit na tři faktory:

  1. Citlivost ISO. Vyšší hodnoty citlivosti ISO jsou ideální na snímání za špatných světelných podmínek.
  2. Při vyšších rychlostech závěrky proniká do fotoaparátu méně světla, zatímco nižší rychlosti závěrky umožňují pronikat většímu množství světla, takže můžete snadno kompenzovat jas nebo nízkou intenzitu světla v každé možné situaci.
  3. Clona určuje velikost otvoru, který propouští světlo. Při nižších clonových číslech, propouští clona více světla, zatímco při vyšších clonových číslech propouští méně světla. Díky tomu si zachováte tvůrčí kontrolu i v případě změny podmínek, například při zatažené obloze. 

Zdroj: Canon

Tip:

Pokud s focením začínáte a chcete fotit především v přírodě, zkuste třeba lehký a kompaktní objektiv Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, který nabízí optický stabilizátor obrazu a praktický rozsah zoomu 18–45mm.

V kombinaci s fotoaparátem Canon EOS R50, který váží pouhých 375 g, takže ho v batohu ani neucítíte.