V roce 1884 uvařil sládek Michael Trnka ve smíchovském pivovaru tmavé pivo nesoucí jméno Granát, čímž se zapsal do historie českého pivovarnictví. Netrvalo dlouho a název brzy zevšeobecněl, takže byl hojně využíván pro označení kategorie polotmavých piv i dalšími českými pivovary. Na Smíchově na počin svého otce navázal zkraje 20. století syn František, pozdější sládek tamního pivovaru, který doladil Granát tak, že se vařil jako čtrnáctka.

Polotmavá ikona mezi českými pivy

Osud polotmavého ležáku, jenž se vaří ze tří druhů sladů a chmele v čele s Žateckým poloraným červeňákem, nebyl vždy snadný. Od začátku druhé světové války se jeho receptura předávala mezi sládky jenom ústně a pivovarští si ho – sami pro sebe – vařili tajně pouze jednou za rok – na Vánoce. K zákazníkům se opět dostal až v roce 2000, kdy jej sládci Staropramen vyladili do současné podoby a mohl se tak stát oficiálním pivem projektu Praha – Evropské město kultury roku 2000. „Na začátku tisíciletí se stal Granát nedílnou součástí nabídky našich piv," říká vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux a poodkrývá veřejné tajemství: „Při výjimečných příležitostech, jako jsou Dny českého piva či blížící se čas Vánoc, jej vaříme v limitovaných edicích a trošku jinak, než jak jej znají naši konzumenti z běžné nabídky. Rádi bychom, aby Granát s jeho barvou, chutí a plností mohli ochutnat všichni příznivci dobrého piva.

Nyní si ho může dopřát opravdu každý

Třináctistupňový Granát je opravdový pivní skvost, a proto je nedílnou součástí exkluzivního Smíchovského výběru – toho nejvybranějšího, co sládci v pivovaru na Smíchově v průběhu 150 let uvařili. Konzumenti si jej mohou dopřát ve vybraných hospodách, které věnují pivu nejlepší péči. V předvánočním období je však k dostání také v maloobchodě, a to v rámci limitovaného vánočního dárkového balení. Spolu s Výjimečnou jedenáctkou, Exportním ležákem a Nefiltrem tvoří vyváženou sestavu. Ta potěší nejednoho milovníka piva, který bude mít nemenší radost z originálního půllitru Staropramen, jímž je balíček doplněn.