Historie sboru Unipetrolu sahá až do období zahájení výstavby chemické továrny v roce 1939. Co má sbor za sebou a s kým jste si jeho vznik připomněli?
Před druhou světovou válkou byla místní jednotka hasičů německá. Ryze český sbor vznikl až v roce 1945 a navázal na práci svých předchůdců. Název sboru se za dobu jeho existence několikrát změnil v souvislosti s obměnami názvu samotné firmy. Současné pojmenování HZS Unipetrol RPA je používáno od roku 2007. Nyní máme celkem 75 zaměstnanců. K význačnému výročí nám Unipetrol nechal vyrobit pamětní medaile, které obdrželi i hasiči veteráni, kteří u sboru pracovali v minulých dekádách.
Nově jste rozšířili vozový park o kombinovaný hasicí automobil s ramenem v hodnotě 20,5 milionů korun. Kolik techniky máte nyní k dispozici?
U příležitosti 75. výročí HZSP Unipetrol RPA jsme pořídili nový kombinovaný hasicí automobil s dvacetimetrovým ramenem v hodnotě 20,5 milionů korun. Vedle další speciální techniky tak máme k dispozici šest hasicích vozidel – tři kombinované vozy pro zásah vodou, pěnou nebo práškem a tři cisternové automobilové stříkačky pro hašení vodou nebo pěnou. V následujícím roce plánujeme zejména obnovu velitelského a sanitního vozu a pořízení protiplynového automobilu. Během dvou let bychom rádi pořídili dva kombinované hasicí automobily a v delším horizontu i větší automobilovou plošinu.
Hasiči disponují nejmodernější technikou
Jakou roli plní podnikoví hasiči v největším chemickém areálu v České republice?
Unipetrol je součástí kritické infrastruktury, proto musíme být připraveni zasáhnout v případě mimořádné události v areálu. Zároveň se podílíme na preventivních kontrolách a revizích hydrantů, hasicích přístrojů a suchovodů. Provádíme výcvik zaměstnanců zařazovaných do požárních hlídek, realizujeme taktická a prověřovací cvičení, při nichž simulujeme nejrůznější havarijní situace. Kromě toho pomáháme našim kolegům z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a dobrovolných hasičských sborů při zásazích mimo areál Chemparku.
Pamětní medaili obdrželi také veteráni HZS Unipetrol
Ke kolika zásahům běžně vyjíždíte a jaký je jejich charakter?
Loni jsme vyjeli k celkem devětatřiceti požárům. Naštěstí se ve valné většině jednalo o malé zásahy. Část z nich byla mimo areál chemického závodu. Další téměř padesátka našich výjezdů se týkala záchrany osob. Jednalo se zejména o nevolnosti, ale také o několik úrazů. Spolupráce při těchto výjezdech probíhá v součinnosti se zdravotnickou záchrannou službou. Připočteme-li technické zásahy a asistence na výrobních jednotkách, taktická a havarijní cvičení a plané poplachy, zjistíme, že jsme v loňském roce vyjeli 650krát.
Jak do toho tento rok zasáhla pandemie koronaviru?
I přesto, že bylo možné uplatnit znalosti z dekontaminace a postupy pro boj s vysoce nakažlivou nemocí, tak pro nás byla situace nová a nečekaná. Museli jsme upravit provoz na stanicích a přeorganizovat střídání směn. Zajišťovali jsme například dovoz materiálu od Ministerstva průmyslu a obchodu, jako jsou roušky, respirátory, jednorázové obleky a rukavice. Podíleli jsme se na distribuci dezinfekce, a to nejen v lokalitách skupiny Unipetrol, ale také v rámci pomoci obcím, institucím a nemocnicím.
Sehráli jste významnou roli během zarážkových prací, neboli generální odstávky a revizi litvínovského závodu. V čem to spočívalo?
Jednou z věcí, kterou jsme realizovali, byla úprava sanitního vozu pro převoz při případné nákaze některého ze zaměstnanců či kontraktorů. Účastnili jsme se vytvoření izolačních místností při podezření na nákazu v areálu a připravili postupy, jak v takové situaci s nakaženým člověkem pracovat. V rámci přípravy na převozy zaměstnanců během zarážky jsme pracovali na vytvoření dotazníků a informačních materiálů pro zaměstnance hovořící cizími jazyky. Rovněž jsme připravili stan a vybavení pro testování kontraktorů ze zahraničí. Po testování jsme prováděli dezinfekci testujících příslušníků armády ČR, stanu a vybavení.
Velitel hasičského záchranného sboru v Záluží Petr Králert obdržel Plaketu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky
Na co se plánujete zaměřit do budoucna?
Chceme dále zlepšit možnosti výcviku. V tom by nám mělo pomoci zejména otevření nového výcvikového polygonu. Ten poskytne možnost reálně trénovat hašení a chlazení částí technologických zařízení při přítomnosti skutečného hoření. Hasiči budou mít rovněž možnost si vyzkoušet použití drenčerového stabilního hasicího zařízení, vodní nebo parní clony. Simulovat bude možné i únik plynu za využití páry a kapaliny za využití vody.