Hradec Králové – Dokončení nové moderní stavby je plánováno na leden příštího roku. „První výrobky v novém závodě bychom měli začít vyrábět v prvním čtvrtletí příštího roku,“ říká ředitel závodu Heraeus Medevio v Hradci Králové Ondřej Marek, se kterým jsme si povídali o projektu i společnosti.

Výrobky zatím produkujete v Německu, ale i v Hradci v lokalitě Slezské Předměstí. Proč jste se rozhodli pro stavbu nového závodu?
Připravujeme se na růst stávající výroby a dále přesunutí části výroby právě z Německa do Česka. Po rozjezdu výroby v novém současné prostory v lokalitě Slezské Předměstí opustíme.

Jak velké budou investice do nové stavby?
Investice do nových budov, infrastruktury a specializovaných výrobních technologií s cílem rozšířit kapacitu bude činit 38 milionů eur.

Co všechno se tu objeví?
Vznikne zde dvoupodlažní budova, v níž na 4100 metrech čtverečních bude specializovaná výroba a 3000 metrů čtverečních bude určeno pro kanceláře a zázemí. Společnost pro případnou budoucí expanzi zakoupila i sousední pozemek o rozloze 8000 metrů čtverečních. Nový areál bude hrát klíčovou roli v pomoci zákazníkům uvést na trh specializované katetry, které jsou využívány k perifernímu přístupu do cév, intervenční kardiologii a neurovaskulární medicíně. Příležitost navrhnout a postavit místo „od základu“ umožní společnosti optimalizovat prostor pro vytvoření nejmodernějšího výrobního zařízení. Podpoří tak ostatní společnosti vyrábějící zdravotnické prostředky v rychlejším uvádění lepších produktů na trh. Do nové budovy umístíme výrobu dvou produktových řad ze svého portfolia: katetrů pro kardiologii, kardiovaskulární endoskopii či neurochirurgii, a elektrod, jejichž výroba se zčásti přesunuje do Česka ze zahraničí a zabývá se obráběním vzácných kovů pro výrobky určené k řízení srdečního rytmu.

Budete rozšiřovat počet pracovních míst?
Ano. Aktuálně ve společnosti pracuje zhruba 180 zaměstnanců. Díky investici výrazně rozšíříme počet pracovních míst v Hradci Králové v horizontu nadcházejících dvou let zhruba o dvě stě nových pracovních míst. Do budoucna by pak nárůst počtu pozic měl dosáhnout až k pěti stovkám. Případní zájemci o zaměstnaní v tomto prestižním oboru mohou napsat o informace na e-mail nabor@heraeus.com nebo zavolat na čísla 776 181 988 a 608 536 080.

Prozradíte nám prosím více o historii společnosti?
Společnost s ručením omezeným Contract Medical International byla založena v roce 2002 jako malá vývojová firma vyrábějící zdravotnické výrobky na zakázku. Postupně se rozrostla na společnost se 150 zaměstnanci. Změnil se počet zaměstnanců, ale i zaměření společnosti z vývojové firmy, na společnost poskytující komplexní služby pro medicínské aplikace. Výrobní portfolio se z počátečního zaměření na kardiovaskulární přístroje rozšířilo o zdravotnické výrobky používané v neurochirurgii, endoskopii a dalších odvětvích medicíny. V roce 2020 byla společnost Contract Medical International zakoupena společností Heraeus, a přebrala název Heraeus Medical Components, který se v roce 2022 zkrátil na Heraeus Medevio. I nadále se zabýváme primárně výrobou zdravotnických pomůcek, jako jsou katetry, implantáty, tělní zavaděče a další. Naší vizí je se stát špičkovým výrobním centrem pro výrobu komplexních katetrů. Naše výrobky naleznou uplatnění v kardiovaskulární medicíně, endoskopii, neurochirurgii, v léčbě gastrointestinálních poruch i v dalších oblastech medicíny.

Pane řediteli, na co jste pyšný, co je vaše chlouba?
Jsem rád, že můžeme být součástí společnosti, která se věnuje medicínské výrobě a celosvětově se podílí na pomoci sto milionům pacientů ročně. Velmi mě těší, že se naše společnost může dále rozvíjet, a jsem pyšný na to nejdůležitější – naše zaměstnance, kteří odvádějí každý den úžasnou práci.