Pivovar prostřednictvím grantového programu podporuje kulturu ve městě, přispívá na projekty kulturního dědictví nebo na dlouhodobé investice ve prospěch obyvatel města. Celkem letos pivovar takto rozdělí mezi sedm odbornou porotou vybraných projektů 2,4 milionu korun. Padesátitisícovou prémii pak získá vítěz v dnes odstartovaném veřejném hlasování na www.prazdrojlidem.cz

Porota přitom vybrala projekty z různých oblastí, největší skupinu tvoří kulturní a společenské akce. Některé z projektů pak mají dlouhodobý charakter. Příkladem je pokračující oprava katedrály svatého Bartoloměji na náměstí Republiky, na níž Prazdroj přispívá několikátým rokem. Do stejné kategorie pak spadá i projekt Bikeheart centrum cyklistiky, spočívající v revitalizaci bývalé kuželkárny u budovy Sokola ve Štruncových sadech.  „Má zde vzniknout cyklokavárna a cykloopravna, což má logiku, je to významný bod v Plzni, já mu říkám Plzeňská cyklistická nula, protože to je výchozí místo tří cyklistických dálkových tras. Když se tam zachrání stávající chátrající objekt, který navíc dostane smysluplnou náplň, tak to vnímám jako dobře vynaložené peníze. Byl to můj letošní favorit a zajímavé je, že to byl favorizovaný projekt i u ostatních členů komise,“ říká člen hodnotící komise Pavel Stelzer.  

Podporou dlouhodobých projektů pivovar navazuje na tradici mecenášství starých právovárečníků z doby vzniku Měšťanského pivovaru v Plzni.  Právovárečníci dlouhodobě a systematicky podporovali rozvoj západočeské metropole a zasadili se o její rozkvět.

Letošní přihlášené projekty mají podle Moniky Matyáštíkové, manažerky firemní odpovědnosti Plzeňského Prazdroje, vysokou úroveň. „Jsme proto zvědavi, který z nich  označí jako nejsympatičtější občané Plzně ve veřejném hlasování,“ uvedla Matyáštíková.   

Celkově pivovar v osmnácti ročnících grantového programu podpořil již 160 obecně prospěšných projektů sumou převyšující 55 milionů korun. Loni grantovou podporu programu Prazdroj lidem získaly například projekty Století žen, Skryté město - sousedské procházky, Do práce na kole, Plzeňský architektonický manuál nebo Pap-rna – galerijní komunitní klubovna.

Letos podpořené projekty

Plzeň 2015, BLIK BLIK 2020
Biskupství plzeňské, Revitalizace katedrály sv. Bartoloměje v Plzni
PaNaMo, Divadelní léto - 13. ročník
Bikeheart, Bikeheart Centrum cyklistiky
CONEXIS, Pilsen Busking Fest 2020
Plzeňská folklorní scéna, Folklorní festival CIOFF PLZEŇ 2020
Pilsner Jazz Band, Mezinárodní dixielandový festival Plzeň

 Zdroj: Plzeňský Prazdroj