Na bohatou historii navazuje dnes pokračovatel tradiční výroby náramkových hodinek, společnost ELTON hodinářská. Náramkové hodinky PRIM vyrábí stále v manufaktuře, která se nachází v původním areálu národního podniku ELTON. Nejde již o stotisícové série, ale o nádherné kousky, z nichž každý je díky vysokému podílu ruční práce originál. Výroba začíná u ocelové kulatiny, ze které je postupně ve specializovaných CNC centrech obrobeno pouzdro, korunka a další součástky. Většina hodinkových pouzder se v ELTONu vyrábí ze speciální nerezové oceli, díky patentované technologii ale zvládnou i výrobu pouzder třeba z bronzu, titanu nebo drahých kovů.

Zdroj: ELTON hodinářská

Vše se musí následně ručně obrousit nebo vyleštit – podle toho, jak má povrch hodinek vypadat. Obdobným způsobem se na dalších strojích vyrábí z mosazi komponenty strojku. Věděli jste, že mechanické hodinky se skládají až ze 150 dílků, z nichž některé rozeznáte jen pomocí lupy? V ELTONu vyrábí součástky s přesností na tisícinu milimetru, proto je důležitá pečlivá kontrola každého komponentu. Všechny dílky se pak předají hodinářům, kteří jim následně vdechnou život.

Zdroj: Youtube

Výroba vlastních mechanických strojků je nesmírně nákladná a náročná, proto ji zvládne jen několik málo manufaktur na světě. K výrobě mechanických hodinek PRIM MANUFACTURE 1949 je potřeba až 2 500 výrobních operací. Takto vyrobené hodinky jsou pak skutečným hodinářským klenotem. Pokud máte ve svém okolí milovníka krásných hodinek a české tradice, pak jsou pro něj hodinky PRIM tím pravým. Skutečně výjimečné jsou pak limitované edice, které jsou i zajímavou investicí, stejně jako hodinky z drahých kovů.

Zdroj: ELTON hodinářská

Zdroj: ELTON hodinářská

Fanoušci českých značek, pro které ale není prioritou manufakturní strojek, mohou vybírat z hodinek nové řady PRIM AUTOMATIC. Osazení kvalitním švýcarským strojkem umožnilo optimalizovat cenu při zachování výjimečné kvality. Ostatní komponenty hodinek této řady jako je pouzdro, korunka, ručky nebo číselník, byly ovšem vyrobeny v manufaktuře ELTON hodinářská v Novém Městě nad Metují. Samozřejmostí u všech hodinek PRIM je také safírové sklo od českého dodavatele. Safír kryje dokonce i číselníky bateriových hodinek se švýcarským quartzovým strojkem. Novoměstští hodináři si zkrátka zakládají na tom, aby i levnější řady hodinek byly ve vysoké kvalitě a svému nositeli dělali radost po mnoho let.