Výstav Josefa za rok 2022 překonal hranici 7 000 hl a letošní čísla zatím naznačují, že jej pivovar významně překročí.
Cesta za úspěchem hořkého Josefa 11,5 % vychází z respektu k tradici i technologiím

Zdroj: Youtube

Pivovarské řemeslo se v Litovli dědí z generace na generaci a historie pivovaru sahá až do roku 1893. Světlý hořký ležák Litovel Josef 11,5 % byl uvařený na počest zakladatele litovelského pivovaru Josefa Svozila a sládek Petr Kostelecký ho uvařil podle tradičních postupů s dvojitou dávkou chmele na závěr chmelovaru, díky které dosáhl výrazně lahodné hořkosti 32 IBU. Jednotka IBU (Internationl Bitterness Units) vyjadřuje intenzitu a míru hořkosti piva a jde o jeden z nejdůležitějších faktorů, které určují chuť piva. Čím vyšší je hodnota IBU, tím hořčejší obvykle pivo je.

Zdroj: Pivovar Litovel„Inspirace pro přípravu tohoto exkluzivního piva se zrodila při výběru chmele přímo na chmelnici. Světlý ležák má 32 jednotek hořkosti IBU, tedy přesně tolik, kolik let měl Josef Svozil při založení první chmelnice,“ říká Petr Kostelecký, sládek pivovaru Litovel a dodává: „Takže tato hodnota je jedním z nejdůležitějších faktorů, který chuť piva určuje. Nicméně charakter piva neovlivňuje pouze hořkost, respektive IBU, piva, ale celkový dojem chuti a rovnováha mezi sladkostí a hořkostí. A to se nám v Litovli povedlo výborně vyvážit.“

Sládek Petr KosteleckýSládek Petr KosteleckýZdroj: Pivovar Litovel

Perfektně vyladěná chuť světlého ležáku vítězí

Hořký ležák Josef 11,5 % je v dokonalé harmonii pivovarského řemesla a těch nejlepších surovin – chmel z tršické oblasti, slad z úrodné Hané a voda z chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Vyniká plnou chutí, zářivou zlatou barvou s bohatou pěnou a vyladěnou hořkostí. Jeho vůně čerstvě načesaného chmele a harmonicky sladěné chuti pivovar docílil díky dvojité dávce tršického chmele na závěr chmelovaru a dobou zrání v ležáckých tancích 40 dní.

Zdroj: Pivovar Litovel

Zákazníci i štamgasti si ho mohou vychutnat ve více než 400 restauracích a pivnicích především na střední Moravě, nebo si jej mohou koupit lahvový ve vybraných obchodech.

Pivovar LitovelPivovar LitovelZdroj: Pivovar Litovel