Návštěvníci se mohou těšit na špičková vystoupení českých i zahraničních hvězd zejména z oblasti klasické hudby, ale také cimbálové muziky, jazzu a dalších crossoverových programů. Tématem letošního ročníku je hudba králů a účinkující připravují svá vystoupení festivalu na míru, vybírají tvorbu skladatelů, kteří působili na královských dvorech. Zazní hudba G. F. Händela, A. Dvořáka, A. Vivaldiho, J. Downlanda a dalších skladatelů.

Hudební festival Znojmo se zabývá zejména klasickou hudbou. Z 30 koncertů je ale několik jazzových a cimbálových koncertů. Ke každému žánruZdroj: Lenka JíšováHudební festival Znojmo se zabývá zejména klasickou hudbou. Z 30 koncertů je ale několik jazzových a cimbálových koncertů. Ke každému žánruAutor: Lenka Jíšová

Krásné výlety za hudbou po okolí

Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním i turistickým zážitkem. Festival totiž každoročně navštěvuje se svými koncerty ta místa, kde se běžně koncerty nekonají. „Letos zavítáme například do proboštství na Hradišti, do Národního parku Podyjí, na magické poutní místo Heiliger Stein, na vranovský zámek, na uherčický zámek či na zámek v Písečném,“ vyjmenoval prezident a zakladatel festivalu Jiří Ludvík.

Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z koncertů a festivalových představení. Znojmo je vinařské město, a tak je propojení královské hudby a vína v nádherném historickém městě zcela na místě.

Pád železné opony je na Znojemsku patrný

V roce 2019 si připomínáme 30 let od pádu železné opony. Ostnatý drát na čtyřicet let oddělil i Znojemsko od Rakouska. Stopy linie jsou na Znojemsku viditelné dodnes. Výročí, kdy se opět spojil česko-rakouský kulturní region, festival připomene několika akcemi. Jednou z nich je slavnostní zahajovací koncert, 11. července vystoupí na nádvoří proboštství sv. Hypolita na znojemském Hradišti světově uznávaný houslista a zároveň patron znojemského festivalu Pavel Šporcl v doprovodu Pražské komorní filharmonie.

https://www.hudbaznojmo.cz/program/ctvrtek-11-7-2019/slavnostni-koncert-venovany-padu-zelezne-opony/

: Hudební festival Znojmo, který se letos koná 11. až 28. července, zavádí diváky na různá zajímavá místa ve Znojmě a okolí. Loni patron festivalu Pavel Šporcl účinkoval v minoritském klášteře ve Znojmě.Zdroj: Lenka Jíšová

Hudební festival Znojmo, který se letos koná 11. až 28. července, zavádí diváky na různá zajímavá místa ve Znojmě a okolí. Loni patron festivalu Pavel Šporcl účinkoval v minoritském klášteře ve Znojmě.Autor: Lenka Jíšová

SAUL je nejlépe obsazená opera této sezóny

Závěr festivalu bude patřit scénickému oratoriu G. F. Händela Saul. Přímo ve Znojmě vznikne takzvaná festivalová stagiona a návštěvníci tak budou svědky zrození jedinečné inscenace připravené přímo pro nezaměnitelný prostor jízdárny Louckého kláštera.

https://www.hudbaznojmo.cz/program/ctvrtek-25-7-2019/g-f-handel-saul-premiera/

„Jako dirigenta mám vedle sebe Romana Válka, který vymýšlí dramaturgii, jaké opery budeme ve Znojmě hrát. Vždy vymýšlí něco úplně nového. Třeba Saul je opravdu česká premiéra,“ řekl Jiří Ludvík.

V hlavní roli se představí jeden z nejuznávanějších českých operních pěvců v zahraničí basbarytonista Adam Plachetka. „To dílo působí impozantně. Musím říct, že jsem toto oratorium neznal až tak dobře, pouze z CD. Velmi mě ale oslovilo a v pozitivním překvapilo,“ řekl operní pěvec Adam Plachetka. „Saula jsme uvedli už dvakrát – v Brně a v Praze. Ve Znojmě to ale bude poprvé scénicky. Už se na to moc těším, bude to jedinečné představení,“ doplnil Plachetka.

Spolu s Adamem Plachetkou na jednom pódiu vystoupí celosvětově uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl. Pod taktovkou dirigenta Romana Válka a režisérským vedením Tomáše Pilaře se tak bude jednat o nejlépe obsazené operní představení této sezóny v České republice. Punc celému rozsáhlému dílu dodá rezidenční soubor Czech Ensemble Baroque. Velká operní událost se odehraje 25., 27. a 28. července a lístky jsou již v prodeji.

https://youtu.be/kBkxWOlQ7aI

https://youtu.be/TcRFLZuKXYA