Dejte svému bazénu péči a on vám bude po celou dobu sezóny sloužit k vaší spokojenosti.

Zdroj: PROXIM s.r.o.

Nejdříve si nastavte správné pH vody, správná hodnota (7,0 – 7,4) je důležitá ze dvou důvodů. Přípravky na úpravu vody PROBAZEN® budou díky tomu optimálně fungovat a vy budete mít příjemné podmínky pro koupání (voda vás nebude dráždit v očích ani na kůži). Po nastavení pH nastane úkol č. 2 – vaše průběžná péče o bazén. Při ní vám pomůže především správná dezinfekce, díky které budete ve vodě udržovat vhodnou koncentraci chloru, a to 0,3 – 0,5 mg/l. A při své péči nezapomeňte na pomůcky, které vám při údržbě bazénu určitě pomohou – např. při vybírání nečistot používejte síťky.

Na časté otázky vám nyní odpoví specialista ze společnosti PROXIM pan Ing. Jan Kroupa, Ph.D. Věříme, že mezi nimi najdete odpovědi i na vaše otázky.

Na trhu je docela široká nabídka bazénové chemie, na co si máme při nákupu dávat pozor?

Když nakupujete bazénovou chemii, kupujte tu, která je osvědčená a spolehlivá od zavedených českých dodavatelů. Protože naše pokožka přichází do přímého styku zejména s dezinfekčními přípravky, které do vody dávkujeme, je nutné nakupovat opravdu pouze výrobky, které splňují přísná pravidla pro registrace biocidních přípravků. Nedílnou součástí každého takového výrobku samozřejmě musí být srozumitelný český návod a nejlépe i kontakt na zákaznickou linku, kde nám poradí, když si s něčím nebudeme vědět rady.

Je bazénová chemie bezpečná pro pokožku?

Přímému kontaktu bazénové chemie v koncentrované formě s pokožkou bychom se měli samozřejmě vyvarovat. Pokud však používáme jednotlivé přípravky v souladu s návodem od spolehlivých výrobců, nemusíme se ničeho obávat. Vše je spočítáno tak, aby bazénová chemie po dosažení správné koncentrace v bazénu plnila svou funkci, ale zároveň nezpůsobovala zdravotní komplikace uživatelům bazénu. Naopak, bazénová chemie slouží právě k tomu, abychom možným zdravotním problémům způsobeným přemnoženými bakteriemi nebo řasami, účinně předcházeli.

Dcera má alergii na chlor, jak dezinfikovat vodu v tomto případě?

V prvé řadě je nutné rozlišit mezi alergií na chlor a akutním podráždění kůže nebo očí, které může být způsobeno nesprávnou údržbou vody v bazénu, tedy především vysokou koncentrací vázaného chloru. Ta velmi úzce souvisí s nedostatečnou obměnou vody v bazénu. Pokud ovšem někdo z rodiny opravdu trpí alergií na chlor, potom existují kyslíkové přípravky pro průběžnou péči o vodu v bazénu v kombinaci s algicidními přípravky, nicméně takové péče je nákladnější a náročnější na čas. I tato péče však většinou vyžaduje čas od času provést šokovou chloraci.

Někdy, během léta, nám voda v bazénu zapáchá, i když používáme chemii. Co s tím?

Zápach může být způsobený buďto vysokou koncentrací vázaného chloru, potom pomůže výměna vody v bazénu s šokovou chlorací přípravkem Chlor šok, nebo je způsoben přemnožením řas a bakterií, potom pomůže také šoková chlorace Chlor šokem.

Zdroj: PROXIM s.r.o.

A jak na usazeniny na stěnách bazénu?

Při řešení problémů s nečistotami usazenými na stěnách a dně bazénu je nutné nejprve určit, zda se jedná o nečistoty organického původu, mastnotu, a nebo zda se jedná o minerální usazeniny – vodní kámen. V prvém případě totiž pomůže alkalicky Gelový čistič, v případě druhém pomůže kyselý Gelový odstraňovač usazenin.

Jak bychom měli o bazén pečovat v zimě, v době, kdy ho nevyužíváme?

Před zimou stačí upravit pH vody na správnou úroveň (7,0-7,4) a k tomu použít přípravek Zazimovač. Ten zajistí prevenci před růstem řas a zároveň zabrání usazování vodního kamene během zimní přestávky. Jarní údržba bazénu je potom mnohem snažší.

Zdroj: PROXIM s.r.o.

Co konkrétně způsobí jiné pH, než pH doporučované?

Jak již bylo zmíněno – pH je velmi důležitý parametr kvality vody. Při nízkém pH dochází ke dráždění očí a kůže, k blednutí barev, korozi kovů. Naopak při vysokém pH se snižuje účinnost dezinfekce, dochází k výskytu zákalu vody a také k dráždění pokožky a očí.

Jakým způsobem mám regulovat pH v bazénu a jak často ho mám kontrolovat?

pH bychom měli kontrolovat nejméně jednou týdně, v době vysoké frekvence koupání a vysokých teplot i častěji. K tomu slouží snadno dostupné tabletkové nebo kapkové testery. V případě odchylky od ideální hodnoty se dávkují přípravky pH MINUS nebo pH PLUS.

Zdroj: PROXIM s.r.o.

Má kvalita vody vliv i na bazén jako takový? Například na jeho životnost.

Ano, samozřejmě, jak již bylo řečeno jen samotné pH má vliv na životnost bazénu a jeho součástí (koroze, vodní kámen, ucpávání filtrace). K tomu je ještě nutné dodat, že nepřiměřené hodnoty chlorové dezinfekce způsobují blednutí fólie, popř. snižují životnost plastových součástí bazénu.

Zdroj: Youtube

PROXIM s.r.o.
Stará Obec 318, 533 54 Rybitví
Poradenská linka: 725 244 000
E-shop a poradna: www.probazen.com

PROXIM s.r.o. je tradiční český výrobce bazénové chemie, přípravků do vířivek a jezírek.  Na trhu působí od roku 1992. V roce 2017 firma PROXIM získala Cenu veřejnosti v soutěži Equabank Rodinná firma roku 2017 a v hodnocení odborné poroty získala 3. místo v kategorii malých firem. V současnosti PROXIM vyváží svou produkci do 12 zemí Evropy.