Plazmu může potřebovat každý z nás
Bez ohledu na současnou pandemii, krevní plazma je ve zdravotnictví potřeba neustále. Zachraňuje životy lidí po těžkých autonehodách, při operacích nebo po popáleninách. Také se z ní vyrábějí některé léky pro pacienty s vážnými nemocemi.

Je nenahraditelná
Plazmu ani léky, které se z ní vyrábějí, bohužel současná medicína neumí vytvořit uměle v laboratoři. Jediný způsob, jak ji získat, je od dobrovolných dárců.

Velmi rychle se obnovuje
Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. V průběhu odběru se z krve plazma odfiltruje a krvinky spolu s krevními destičkami se okamžitě vrátí zpět dárci. I proto, že odběr pro zdravého člověka nepředstavuje velkou zátěž a plazma se rychle v těle obnovuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní.
Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve.Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve.Zdroj: Sanaplasma.
Finanční příspěvek pro dárce
Lidé mohou darovat plazmu bezpříspěvkově. Pak mají při každém odběru nárok na den pracovního volna v zaměstnání a slevu na dani. Je ale také možné zažádat o finanční kompenzaci ve výši 700 korun za každý odběr, která pomáhá pokrýt čas na odběr i náklady spojené s dopravou.

Na COVID-19 protilátkách nezáleží
Pro potřeby podání léků z plazmy při operacích nebo pacientům po úrazech není důležité, zda dárce plazmy prodělal COVID-19 a jestli má v krvi protilátky. „Plazma mužů, jež prodělali COVID-19, je žádaná pro pacienty se závažným průběhem onemocnění COVID-19. Nicméně u ostatních pacientů závislých na lécích z plazmy na množství protilátek nezáleží. Proto může darovat plazmu opravdu téměř každý zdravý dospělý,“ vysvětluje hematoložka Alice Drábková z odběrového centra sanaplasma.

Brněnské odběrové centrum sanaplasma se nachází na adrese
Soukenická 973/2, v blízkosti hlavního nádraží.

Otevřeno je od pondělí do soboty.

Prvodárci si mohou domluvit schůzku osobně,
telefonicky na 537 021 720 nebo v mobilní aplikaci Sana-App.

www.sanaplasma.cz

Zdroj: Zadavatel