Otázka: Jaké parazity u nás může mít pes a jací z nich jsou obzvlášť nebezpeční?

Odpověď: Parazity rozlišujeme podle místa výskytu u zvířete na tzv. vnitřní a vnější. Ti vnitřní jsou u našich psů většinou škrkavky. Jsou některé oblasti, kde může být pejsek ohrožen hlísticí, tzv. očním červem nebo filariemi. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na tasemnici, kterou na pejska přenáší blechy. Mnohem častěji a více se u našich psů vyskytují vnější parazité, a těmi jsou blechy (blecha kočičí a psí), klíšťata (klíště obecné a piják lužní), roztoči (svrab a trudník) a případně v létě komáři. Mezi nejvíce nebezpečné parazity zahrnujeme klíšťata nebo srdeční červy, které na pejska přenáší komáři. Samozřejmě i taková alergie na nepatrné bleší kousnutí může pejska velmi potrápit a následné kožní onemocnění vyžaduje léčbu a péči veterináře.

Otázka: Jak může klíště ublížit našemu psovi?

Odpověď: Především přenosem původců vážných onemocnění. Jedná se o virovou klíšťovou encefalitidu, bakteriální lymskou boreliózu anebo prvokem způsobenou babeziózu. Narůstá i počet případů tzv. anaplazmózy, kterou tak, jako boreliózu, přenáší nejvíce se vyskytující klíště obecné. Při cestě na jih od nás je na místě se obávat i dalších velmi nebezpečných klíšťat, jako je tzv. piják hnědý, který přenáší život ohrožující bakteriální onemocnění ehrlichiózu, které u psa napadá buňky imunitního systému. Až 30 % klíšťat přenáší výše uvedená závažná onemocnění. Každé dvanácté klíště pozitivní na borelie je přenašečem ještě dalšího patogenu – vyplývá to z výsledků na základě více než 18 000 vyšetřených klíšťat v laboratoři Protean. Oteplování a mírnější zimy bez sněhu a mrazů, jako např. letos způsobují dřívější výskyt klíšťat už od února. Klíšťata jsou už i v nadmořských výškách kolem 1100 m n. m.

Otázka: Je pravda, že zatímco od klíšťat si pes i člověk v zimě odpočine, u blech tomu tak není?

Odpověď: Dá se to tak říct, vzhledem k tomu, že blecha je skutečně celoroční parazit. Navíc se vyskytují v nejbližším okolí nás lidí a našich mazlíčků. Pokud nemáme preventivně ochráněná zvířata, tak vývojová stádia blech jsou všude kolem nás – uvnitř našich domácností, chalup, chat, v kotcích a v pelíšcích našich zvířat. Naopak klíšťata nejsou během mrazivé zimy se sněhem, a především jejich vývojová stádia žijí mimo lidská obydlí.

Otázka: Jak ochránit psa před parazity?

Odpověď: Přípravků na trhu je celá řada. Ideální jsou ty, které zahubí klíšťata co nejrychleji po přisátí na kůži tak, aby došlo k maximálnímu snížení rizika přenosu např. lymské boreliózy nebo babeziózy.

Mezi veterináři již několik let platí za nejoblíbenější formu žvýkací tablety. Ty se neaplikují na kůži psa a jsou bezpečnější zejména pro rodiny s malými dětmi. Navíc účinnost této formy ochrany psa se nijak nesnižuje vodou, koupáním či šamponováním. Žvýkací tablety jsou nově dostupné i v lékárnách, např. balení značky Frontpro psa ochrání na 3 měsíce.

Otázka: Existuje ještě nějaký další faktor, podle čeho si máme tabletu pro psa vybírat?

Odpověď: S ohledem na to, že účinné látky z tablety se v krvi vážou na důležité tzv. plazmatické proteiny, které tělo potřebuje pro celou řadu jiných úkolů, tak doporučuji si pozorně přečíst obsah účinné látky v tabletě na hmotnost daného psa. Zde určitě platí, že méně je více, a podle toho tak i vybírat značku ochucené tablety.

Témata týkající se našich čtyřnohých parťáků otevírá Dan Sokolíček společně se svými kolegy v podcastu Dogtoři. Podcast určený nejen majitelům koní, koček a psů. Dozvíte se o nejnovějších trendech v oblasti péče o zdraví svých domácích mazlíčků, ale i spoustu rad a tipů pro běžný život. Kapacity z oboru veterinárního lékařství o problematice hovoří nejenom z pozice odborníků, ale nabízí i pohled lidí, kteří mají zvířata rádi a sami je chovají.

Za produkcí podcastu Dogtoři stojí společnost Boehring Ingelheim