Velkorysé výhledy a dostatek světla

Velké prosklené plochy jsou dnes už několik let trendem i v české architektuře. Francouzská okna a dveře orientované na jižní a západní stranu přinášejí do interiéru hodně světla a díky nim jste v bližším spojení se světem venku. V chladných měsících pomáhá slunce přirozeně vyhřát místnosti. Výhodou je také možnost rychlého větrání, jelikož dovnitř proudí díky velké ploše více vzduchu najednou. Pokud plánujete výstavbu domu s francouzskými okny či dveřmi, doporučujeme obrátit se na architekta, který vám navrhne vhodný typ a rozvržení.

Ztráta soukromí a horké noci 

Bydlení v moderních stavbách s velkými okny může zkomplikovat např. výstavba nového domu před vaším. Krásné výhledy do okolí tak zastíní pohled na cizí dům a bez vhodného stínění francouzských oken přijdete také o cenné soukromí.

Dalším problém je přehřívání interiéru během léta. Jako řešení se nabízí pořízení vestavné klimatizace do celého domu, kdy vás kromě pořizovacích nákladů čekají i náklady za provoz, její údržbu, čištění atd. Velké teplotní rozdíly mezi horkým vzduchem venku a vychlazeným interiérem navíc nepůsobí dobře na vaše zdraví. V zimě se naopak budete potýkat s úniky tepla skrz okna a dveře. Efektivním řešením, které vám ročně ušetří až tisíce korun za provoz klimatizace (záleží na velikosti plochy), je praktické venkovní stínění.

Tipy na stínění francouzských oken

Na všechny prosklené plochy se hodí venkovní žaluzie s chytrým ovládáním. Hliníkové lamely žaluzií můžete naklápět a tím plynule regulovat množství světla v místnosti a také stínit a současně větrat. Předokenní žaluzie na francouzská okna výrazně snižují energetickou náročnost domů a v pokojích dokážou snížit teplotu až o 10 °C. Venkovní žaluzie jsou většinou poháněné motory (např. od Somfy) a lze je běžně ovládat pomocí dálkového ovladače. Nebo je napojit na chytrou domácnost a zatahovat přes mobilní aplikaci.

Vyrábějí se i dřevěné žaluzie (např. pro roubenky), ale nejtrvalejším materiálem je tvarovaný hliník. Vybírat můžete až z 24 odstínů (od šedých, antracitových přes měděné, krémové až po bílé) i z několika tvarů lamel, přičemž lamely žaluzie ve tvaru písmene Z nebo T stíní nejlépe – jejich lamely se při zatažení překrývají. Pro zastínění velkoformátových oken nebo dveří na terasu vybírejte lamely o šířce 80 a 90 mm.

TIP: Stavíte dům nebo rekonstruujete? Díky programu Nová zelená úsporám můžete až do konce roku zažádat o dotaci na venkovní žaluzie nebo screenové rolety.

Moderní rolety na francouzské dveře

Na zastínění francouzských dveří na terasu nebo vstupů na balkon využijete nejen hliníkové žaluzie, ale můžete sáhnout také po látkové alternativě. Tu představují moderní screenové rolety (nazývané také jako svislé fasádní clony), které zastaví před okny pohledy sousedů, sluneční paprsky i pronikavé teplo. Díky atraktivnímu designu a velkému výběru barev látek jsou ideálním výrobkem do každého domu či bytu. Např. svislá clona Unirol české výroby na slunci nebledne, odolá silnému větru a vydrží až 40 000 cyklů používání (cyklus zahrnuje jedno vytažení a stažení), přičemž norma pro testování uvádí jako dostačující životnost 10 000 cyklů.

Pro stínění francouzských oken zevnitř a doplnění interiérů se nabízí elegantní látkové rolety den a noc, u kterých se střídají plné pruhy s průsvitnými. Slouží především jako doplněk k účinnějším venkovním roletám nebo žaluziím. Přes den si s nimi spolehlivě vystačíte pro ochranu před nežádoucími pohledy kolemjdoucích a večer zmírní průnik pouličního osvětlení.

Venkovní žaluzie Z-90 Noval pro francouzská okna | Climax.czVenkovní žaluzie Z-90 Noval pro francouzská okna | Climax.czZdroj: CLIMAX, a.s.

Předokenní žaluzie na francouzská okna | Climax.czPředokenní žaluzie na francouzská okna | Climax.czZdroj: CLIMAX, a.s.

Svislá fasádní clona (screenová foleta) Unirol | Climax.czSvislá fasádní clona (screenová foleta) Unirol | Climax.czZdroj: CLIMAX, a.s.

Screenová roleta Unirol na francouzská okna | Climax.czScreenová roleta Unirol na francouzská okna | Climax.czZdroj: CLIMAX, a.s.

Látková roleta Varieta Zebra pro den a noc | Climax.czLátková roleta Varieta Zebra pro den a noc | Climax.czZdroj: CLIMAX, a.s.Vnitřní látková roleta den a noc Varieta Zebra | Climax.czVnitřní látková roleta den a noc Varieta Zebra | Climax.czZdroj: CLIMAX, a.s.