Jak často se do odmrazování pustit?

Ledničku nebo mrazničku byste měli rozmrazit aspoň 2krát ročně. Může se stát, že led v mrazničce vzniká příliš rychle a rozmrazování je třeba zopakovat častěji. Námraza zvyšuje spotřebu energie a snižuje výkon mrazničky, potraviny nezamrazí dostatečně rychle a ztrácí na svojí účinnosti.

Frost free mraznička 

Moderní mrazničky mají funkci antifrost, což znamená, že si s nepotřebnou námrazou poradí i samy a nedají jí šanci se jen tak v mrazničce usadit. V tomto případě mrazničku stačí rozmrazit a pořádně poumývat skutečně jen dvakrát za rok. Občas v ní přetřete poličky, aby se na nich nehromadila špína a voda z potravin. Víc vaší pozornosti nepotřebuje. Pípání mrazničky vám (ne)nápadně naznačí, že vás mraznička potřebuje.

Kdy je na odmrazování ledničky správný čas?

V zimě se vám bude rozmrazovat nejlépe. Zmrzlé potraviny, které z mrazničky vyndáte, dáte na balkon nebo do altánku a zima je udrží v potřebném chladu. Pokud o ně nechcete přijít, pořádně je přikryjte. Kočky jsou šikovné a masíčko jim chutná.

Zdroj: veselebydleni.cz

Námrazu se snažte odstranit vždy, když dosáhne 0,5 cm. Ne vždy se to podaří, ale přesáhnout 1,5 cm jí zabraňte za každou cenu. Vyšší spotřeba energie a slabší výkon se vaší peněženky určitě dotknou a je možné, že se vám šuplík nepodaří otevřít tehdy, kdy to budete nejvíc potřebovat.

Jak si rozmrazování ledničky vylepšit?

Vypnout ledničku či mrazničku na celou noc a čekat, kdy se z ní ztratí všechen led a námraza nepřichází v úvahu? Tolik času na jednu mrazničku nemáte! Prozradíme vám pár vylepšení, se kterými půjde rozmrazování rychleji:

  • dejte do mrazničky hrnec s horkou vodou. Pára uvolní námrazu a dobu čekání zkrátí na minimum;
  • s fénem to také půjde rychle a snadno. Horký vzduch nedá námraze šanci a roztopí ji rychlostí blesku;
  • sůl a led se nekamarádí. Cestáři o tom ví svoje. Námrazu v ledničce posolte nebo potřete solným roztokem. Led povolí rychleji;
  • seškrabte ho. I to je možnost, jak se námrazy zbavit. Výše uvedené zlepšováky jsou méně pracné a nehrozí poškození mrazničky poškrábáním. Pokud se vám tato cesta líbí nejvíc, použijte plastovou nebo dřevěnou škrabku a pracujte opatrně;
  • dveře ledničky i mrazicí části nechte během rozmrazování otevřené, aby se do nich dostal teplý vzduch.

Před tím, než tyto zlepšováky vyzkoušíte, vytáhněte šňúru ledničky z elektrické sítě a připravte si nádobu a hadr, do které uvolněný led a roztátou vodu pochytáte, aby se nedostala všude.

Rozmrazení je jen začátek

Námraza odstraněná, vytřete z mrazničky všechnu vodu a pořádně ji umyjte. Nakonec všechny přihrádky a vnitřek mrazničky přetřete octovou vodou, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu.

Dostatečnou pozornost věnujte také gumovým těsněním na dvířkách. Musí dobře přiléhat, aby nepouštěly vzduch, který má námrazu na svědomí. Před měsícem jste mrazničku odmrazili a umyli a námraza je tu zase? Těsnění je slabé a měli byste ho vyměnit. Pravidelně ho kontrolujte. Ušetří vám hodně času a peněz.

Šuplíky a ostatní přídavná zařízení mrazničky jste umyli? Ne že je do vyčištěné mrazničky vložíte špinavé! Rozmrazování by bylo skoro zbytečné. Když jsou šuplíky a mraznička čisté, vysušené a voňavé, vraťte do nich potraviny a mrazničku zapněte na plný výkon.

Zdroj: veselebydleni.cz

Správná teplota ledničky se pohybuje od 4 stupňů níže. Ne v každé poličce je stejná. V mrazničce je teplota mnohem nižší, má cca -18 °C. Když teplota dostatečn+ klesne, nastavte mrazničku tak, aby ji udržovala stále stejnou. Jen tak udržíte potraviny, které do ní vložíte, čerstvé dostatečně dlouho.

Kdy mraznička pracuje opravdu dobře?

  • když je naplněná aspoň na 70 %;
  • když potraviny z mrazničky spotřebujete maximálně do 1 roku, ideálně v průběhu 2–3 měsíců. Při každém rozmrazovaní si potraviny v mrazničce přetřiďte, abyste zjistili, co musí ven jako první Pište si, co jste kdy do mrazničky vložili. Budete mít v potravinách větší přehled a nestane se, že něco vyhodíte jen proto, že máte pocit, že to je v mrazničce už 100 let;
  • 15 % lidí opakovaně zamrazuje už rozmrazené potraviny, a tak snižuje jejich kvalitu;
  • na zadní stranu mrazničky jste se ani nepodívali? Vraťte se a aspoň prach z ní vysajte. Odvod tepla bude lepší a spotřeba energie nižší.