Když je sýr na prvním místě

Názvem tavený sýr smí být označena pouze potravina, v níž veškerý tuk pochází pouze z mléka. Je-li přidán tuk rostlinný, v názvu se slovo sýr objevit nesmí – v takovém případě jde o tavený výrobek, případně jemný tavený výrobek. Vyhláška umožňuje, že tavený sýr nemusí být jen ze sýra. K jeho výrobě se mohou používat i levnější mléčné složky a voda, která se přidává do sušeného mléka nebo sušené syrovátky. Vždy je ale povinné na obalu jednotlivé složky řadit dle procentuálního zastoupení ve finálním výrobku. Takže pokud chcete jíst tavený sýr vyrobený opravdu ze sýru, měl by být uvedený vždy na prvním místě.  

Zajímavost: tavené sýry se vyrábějí již od roku 1911. U nás se poprvé objevily v roce 1923, kdy s jejich výrobou začala firma Bloch v jihočeských Vodňanech. Věděli jste, že sníme přes dva kilogramy tavených sýrů za rok, a patříme tak k největším jedlíkům „taveňáků“ na světě?

Zdroj: MADETA

Než se z přírodního sýru stane tavený

Tavené sýry se vyrábějí mechanickým a tepelným přepracováním směsi přírodních sýrů s tavicími solemi a dalšími surovinami. Tavicí soli rozpouštějí mléčné bílkoviny za vzniku taveniny. Při jejím ochlazení se pak vytváří výsledná požadovaná konzistence výrobku, která může být velmi variabilní, stejně jako způsob jeho balení a tvar.

Víte, že existují tzv. tavené sýry s lomem? Jedná se o sýry, které nejsou roztíratelné, ale ulamují se, anebo se mohou strouhat. Mezi takové patří například tavený sýr Primátor.

Tavené sýry jsou skvělé k přímé spotřebě nebo k výrobě různých pomazánek. Dobrý tavený sýr se ale výborně uplatní i při přípravě mnoha teplých pokrmů – těstovin, masa, polévek, ale také slaného pečiva atd. Více receptů pro inspiraci najdete ZDE.

Zdroj: MADETA