Seskok padákem je sen většiny adrenalinových začátečníků. Rizika jsou při tandemu minimální a zážitek je to sakra intenzivní. Vykročit do prázdna ve výšce 4 kilometrů a padat k zemi rychlostí okolo 200 km/h prostě není něco, co zažijete každý den.

Skok do historie

Létání lidi lákalo odjakživa. Za první pokusy o seskok padákem by se s trochou nadsázky daly považovat seskoky dvorních šašků v Číně, které prováděli už okolo 10. století. Ovšem jen z malých výšek a místo padáku měli spíše deštníky.

První „opravdový“ seskok proběhl až v roce 1783, kdy Francouz Louis-Sebastien Lenormand seskočil z věže observatoře a přistání bylo úspěšné. V tuto dobu nesloužil padák pro zábavu, ale byl to záchranný prostředek. A osvědčil se. Zachraňoval životy v balónech a později i pilotům bojových letadel. Během druhé světové války se z něj stal navíc i prostředek dopravy zásob.

Po válce se z parašutismu stává konečně sport. Roku 1950 se konalo 1. mistrovství světa v seskocích na přesnost. K rozšíření mezi širokou veřejnost už zbýval opravdu jen krůček.

Trocha nervozity ještě nikoho nezabila

Že se těšení střídá s nervozitou, je naprosto normální. Počítají s tím i instruktoři. Jejich vtípky jsou připravené odlehčit i tu nejhutnější atmosféru. Než s vámi poletí volným pádem, je ještě potřeba zařídit pár formalit. Troška teorie a podepsání formuláře s tím, že do toho jdete na vlastní riziko. Což by vás rozhodit nemělo, však neskáčete sami a můžete si být jistí, že instruktor se chystá přistát v celku.

Zdroj: www.adrop.cz

Letadlem jen nahoru

Oblékáme kombinézu a jde se k letadlu. Jestli někdo nebyl nervózní doteď, tak při letu do 4 000 metrů se to změní. Tahle letenka je totiž jednosměrná! Let trvá asi 20 minut a nabízí skvělou kochačku krajinou. Během letu si k sobě instruktor skokana připevní a zkontroluje, jestli je všechno tak, jak má být. Už zbývá jen nasadit brýle a čekat na signál.

Jakmile se zavelí seskok, vede jediná cesta k zemi volným pádem. A padá se téměř minutu. Což možná nevypadá jako dlouhá doba, ale je to relativní. Padáte přímo k zemi. 200 kilometrů v hodině! To pořádně pročechrá vlasy.

Zdroj: www.adrop.cz

Jak se to řídí?

Po otevření padáku se pořádný hukot mění na klidný vyhlídkový let, během kterého si vyzkoušíte i řízení padáku. Různé kousky sice zkrátí dobu letu, ale za ten pocit to rozhodně stojí!

Ten pocit svobody a nával adrenalinu a endorfinů je naprosto nepopsatelný. To se prostě musí zažít! Dobrá zpráva je, že tandemové seskoky padákem si můžete vychutnat na letištích napříč ČR – od Prahy až po Prostějov.

Zdroj: www.adrop.cz