Co si při prodeji pohlídat

Máte z minulosti špatné zkušenosti s realitními společnostmi, nebo si jen chcete vyzkoušet, co celý proces prodeje nemovitosti obnáší? Ať už je důvod vašeho rozhodnutí prodat si nemovitost sami jakýkoliv, nastíníme vám, co vše vás čeká.

Počítejte s tím, že prodej nemovitosti vám zabere zhruba 2-3 měsíce, když půjde vše hladce (bude dostatek zájemců, ti nebudou mít problém s financováním, po právní stránce nevznikne žádné časové zdržení…). Jedním z klíčových bodů, na kterém úspěšnost prodeje stojí, je správně nastavená cena. Při podcenění ošidíte sami sebe, při nadhodnocení možná nebudete mít tolik zájemců. Jak zjistit, jaká cena je správná?

Pomoct vám s tím mohou online nástroje na odhad nemovitostí. Do nich zadáte nejrůznější parametry, jako jsou užitná plocha, poschodí, počet místností, jestli k nemovitosti patří sklep, zahrada nebo třeba balkon, také v jakém stavu nemovitost je, jakou má konstrukci a jestli je v osobním, nebo snad družstevním vlastnictví. Na základě těchto informací získáte částku, za kterou je reálné nemovitost prodat.

Jak probíhá prodej nemovitosti svépomocí

A co tedy prodej svépomocí kromě správně nastavené ceny obnáší?

Tvorba inzerátu: V první řadě budete potřebovat kvalitní fotky. Těm předchází homestaging, což je odosobnění nemovitosti (žádné kartáčky na zuby, rodinné fotky, ani oblečení pohozené přes židli) a její příprava na focení (úklid a naaranžování). Nemovitost byste měli fotit za denního světla a kvalitním telefonem nebo foťákem. Pokud víte, že focení zrovna v malíku nemáte, raději si fotky nechte vytvořit od profesionála.

Když máte fotky, můžete se pustit do textace inzerátu. V něm by měly zaznít všechny podstatné informace, jako jsou: Užitná plocha nemovitosti, počet místností, lokalita, občanská dostupnost, stav nemovitosti a podobně. Inzerát pak umístěte nejen na inzertní servery, ale například i do skupin na sociálních sítích.

Prohlídky a výběr kupujícího: Na prohlídky si vyhraďte dostatek času. Na nemovitost se vám může ozvat 5, 15, ale i 40 zájemců, a tak vám prohlídky zaberou klidně i celý den. Jedna prohlídka vám zabere v průměru tak 30 minut, ale záleží na velikosti nemovitosti. Kupujícího pak můžete vybírat na základě způsobu financování. Nejhladší proces je, pokud má zájemce předschválenou hypotéku nebo chce nemovitost koupit v hotovosti. Pokud se sejde víc vážných zájemců, je také pravděpodobné, že vám některý z nich nabídne vyšší cenu.

Rezervační a kupní smlouva: Rezervační smlouva stanovuje podmínky transakce a je v ní uvedený termín předání nemovitosti. V kupní smlouvě najdete identifikaci kupních stran a předmětu koupě, kupní cenu, způsob úhrady, způsob předání nemovitosti, prohlášení o případných vadách a další. Obě tyto smlouvy je lepší nechat sepsat notářem nebo právníkem, abyste měli jistotu, že vše bude právně správně. Sepsání rezervační a kupní smlouvy se cenově pohybuje mezi 2 až 8 tisíci korun.

Notář a úschova: Než dojde k přepsání na katastru nemovitostí, jdou peníze tzv. do úschovy. Tu poskytuje většina bank, notářů a advokátů. Většinou vám ji nabídne přímo ten, u koho si necháte sepsat rezervační a kupní smlouvu.

Katastr nemovitostí: Přepsání na katastru nemovitostí je posledním krokem prodeje. Kdo se o přepis postará, by mělo být stanoveno v kupní smlouvě. Většinou to bývá prodávající, tedy vy. Ke vložení návrhu na zápis do katastru nemovitostí potřebujete jen vyplnit formulář a k němu připojíte kopii kupní smlouvy s úředně ověřenými podpisy. Za návrh zaplatíte 2 000 Kč a na přepis vlastnických práv má úřad 20-30 dnů na vyřízení.

Spěcháte na prodej? Zvolte výkup nemovitosti

Občas v životě nastanou situace, kdy není čas ztrácet čas a vy potřebujete, aby prodej proběhl nejlépe ihned. Může to přijít například tehdy, kdy máte vyhlídnutou jinou nemovitost, kterou chcete koupit, nebo potřebujete finance na vyplacení druhé polovičky při rozvodu.

V takovém případě je nejlepší obrátit se na investiční společnosti, které nemovitosti vykupují. Nejdřív poptáte online odhad nemovitosti a na jeho základě získáte konkrétní nabídku. Pokud s ní budete souhlasit, může být celý výkup nemovitosti hotový už za 24 hodin. Výhodou investičních společností, které nemovitosti vykupují, není jen rychlost celého procesu, ale i bezstarostnost. Veškerou administrativu za vás vyřídí odborníci, vy se nemusíte starat vůbec o nic.