„Náš unikátní distribuční systém nezaskočí ani dlouhotrvající suchá období. Totéž platí i v případě, že by došlo k výpadku některého z důležitých vodních zdrojů. Pokud totiž některý z vodních zdrojů nemůže nějakou dobu zásobovat určitou oblast, dokážeme ho nahradit jiným,“ říká Mario Böhme, tiskový mluvčí Severočeské vodárenské společnosti.
Mezi nejvýznamnější zdroje patří například vodní nádrže Přísečnice, Fláje, Josefův Důl nebo Souš. Zdroji pitné vody jsou rovněž prameniště, zářezy nebo podzemní vrty.
Skupina Severočeská voda
Skupina Severočeská voda zajišťuje prostřednictvím společnosti Severočeské vodovody a kanalizace zásobování pitnou vodou pro 1,1 milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Jedná se o území o celkové rozloze 6 930 km2. Také rozsah vodárenské infrastruktury na území těchto dvou krajů je v rámci ČR ojedinělý: 63 úpraven vody, 965 vodojemů, 9 077 km vodovodů, 187 čistíren odpadních vod a 4 045 km kanalizace.
Voda v severních Čechách je ryze česká. Veškeré akcie Severočeské vodárenské společnosti jsou v držení 458 měst a obcí. Od roku 2019 je společnost SVS 100% vlastníkem provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
Skupina Severočeská voda je celek vzájemně provázaných, od sebe neoddělitelných společností. Mateřskou společností je Severočeská vodárenská společnost a.s., která je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji. Druhou je společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s., která je provozovatelem vodohospodářské infrastruktury. Třetí společností je
Severočeská servisní a.s., která zajišťuje servis vodohospodářského zařízení. Dalšími členy skupiny jsou společnosti Mateotech a.s. a Mateo Solutions a.s.
Kolik stojí voda na severu Čech?
Cena vody v severočeském regionu odráží reálné náklady spojené s její výrobou, odkanalizováním a čištěním. SVS navíc zdědila značnou část infrastruktury po roce 1989 v zanedbaném stavu a ročně musí do obnovy a oprav investovat stovky milionů korun. To se v ceně, pokud ji města a obce nechtějí dotovat, musí odrazit. Důležité je ovšem zmínit i fakt, že cena je solidární, tedy jednotná pro celé území působnosti SVS. V letošním roce je cena za 1 000 litrů dodané pitné vody a odvedených a vyčištěných odpadních vod celkem 112,45 koruny.
Jak již bylo zmíněno, majetek SVS je značný, jeho hodnota činí přes 100 miliard korun. „Životnost vodohospodářských zařízení je průměrně padesát let – to znamená, že za tuto dobu by SVS měla v podstatě postavit celou infrastrukturu za zmíněných 100 miliard znovu. Ročně tedy potřebujeme na obnovu zhruba dvě miliardy korun. A jediné prostředky, které na to SVS může použít, jsou příjmy z vodného a stočného,“ vysvětluje Bronislav Špičák, generální ředitel SVS.
Z částky 112,45 koruny, kterou letos za 1 000 litrů dodané pitné vody a odvedených a vyčištěných odpadních vod obyvatelé severočeského regionu zaplatí, SVS získá přibližně 41 korun, jež celé investuje právě do obnovy. Dalších 15 korun vynaloží vodohospodáři na opravy a řešení havárií. Na provoz a mzdy zaměstnanců jde ze zmíněné částky 32 korun a 24 korun společnost zaplatí státu v podobě DPH a poplatků.
Investice do obnovy majetku v roce 2022
V letošním roce investuje skupina Severočeská voda téměř 1,9 miliardy korun. Rekonstruovat se bude kupříkladu šest úpraven vody, jedenáct čistíren odpadních vod či devět vodojemů. A to zdaleka není všechno, celkově je letos v plánu 180 investičních akcí. Přes obrovský nárůst prakticky všech nákladových položek se i v roce 2022 prostředky na investice a opravy v Ústeckém a Libereckém kraji opět podařilo navýšit, tentokrát o sto milionů korun.