Na toto téma u nás v Centru služeb pro seniory v Kyjově velmi často a rádi diskutujeme. Naše seniorky jsou pro nás, nejen v tomto směru, velkou inspirací, snažíme se zachytit všechny cenné rady. Chvíle strávené společně při výběru receptu a při samotné výrobě moučníků, bývají poučné i veselé a jednoduše příjemné pro všechny zúčastněné.

Vzhledem k faktu, že v našem zařízení kdykoliv s otevřenou náručí vítáme děti různých věkových skupin, od předškolní drobotiny až po teenagery a propojování generací sklízí úspěch na všech frontách, napadlo naše seniorky v rámci jakési mezigenerační solidarity, zpříjemnit dětem prázdninové měsíce formou veskrze babičkovskou – zkrátka, že „napečou děckám buchty“.

Tento ušlechtilý počin nezůstal nepovšimnut mnohými zaměstnanci, kteří se jej jali podpořit nejen morálně, ale především fyzicky, a k „náhradním babičkám“ se v pečení připojili.

Senioři pečou dětemZdroj: Centrum služeb pro seniory Kyjov

Po krátké úvaze bylo rozhodnuto, že konkrétními obdarovanými budou prázdninoví studenti Bradavické školy čar a kouzel, jinak řečeno děti z letního tábora pořádaného kyjovským Domem dětí a mládeže v rekreačním středisku Hutisko-Solanec. Nápad bezvadný a výzva obrovská, neb potencionálních mlsounů se ve zvoleném turnusu nachází hned cca 120. Nicméně, jak známo „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ a my u nás máme skutečně natrénováno, kulinářskému umění se věnujeme vskutku zodpovědně, s potřebným zápalem pro věc a vidinou příjemných degustačních chvilek.

Aktivitu podmíněnou rozpálenou troubou jsme naplánovali na neděli 23. července. Vážilo se, míchalo a peklo ostošest, přičemž receptury byly zvoleny jednodušší, aby mohl ruku k dílu přiložit každý, kdo projeví sebemenší zájem. Protože o tom to přece je, mít možnost dělat radost druhým, někoho nezištně obdarovat… Seniorky z Centra pekly společně s personálem z přímé péče a dobrovolníci z řad zaměstnanců provoněli své domácnosti v rámci svého volného dne.

Následující pondělní ráno se kulinářská díla připravila k převozu a dlužno dodat, že při pohledu na množství vonících krabic jsme chvíli pochybovali, zda se vejdou do auta, poněvadž nás neplánovaně napadlo „přikoulet“ dětem navrch ještě pár osvěžujících melounů. Nicméně se nalodění podařilo a sladká výprava vedená paní ředitelkou Ladislavou Brančíkovou vyrazila vstříc malebné beskydské přírodě.

A výsledek? Skvělý pocit ze smysluplného skutku a spousta spokojených chuťových pohárků. Prvotní překvapení vystřídala upřímná radost dětí i celého ansámblu těch, kteří o ně na tomto krásném místě dočasně pečují. Zkrátka, nápad se osvědčil a vřele jej doporučujeme. Vždy je nám ctí být dobrým příkladem, dobře víme, jak je nutné, aby senioři byli přirozenou součástí života mladších a neméně nutné je připomínat dětem obrovskou důležitost předků.