LED žárovky jsou základ

Světlo potřebujeme k životu a především s příchodem zimních měsíců ho doma zapínáme stále častěji. Jak se ve svícení neomezovat a zároveň neplatit zbytečně moc? Jednou z možností je výměna stávajícího osvětlení za LED žárovky. Ty spotřebují zhruba sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. „Například 60W žárovka spotřebuje při každodenním 4hodinovém svícení skoro 90 kWh ročně. Srovnatelná LED žárovka pak pouhých 13 kWh. Ročně tato LED žárovka ušetří elektřinu za zhruba 360 Kč. Cena LED žárovek je vyšší, ale náklady na jejich provoz vychází ve srovnání s klasickými žárovkami zhruba čtyřikrát menší,“ vysvětluje Michal Doležel z internetového projektu E.ON Rádce. Velkou výhodou LED žárovek je jejich dlouhá životnost. Výrobci většinou udávají minimálně 15 000 hodin svícení. LED osvětlení má proto nízké náklady na průběžnou údržbu. 

Zdroj: Narrative Media s.r.o.

Využívejte spotřebiče A+ a vyšší

Součástí prakticky každé domácnosti je lednička a pračka. Právě tyto spotřebiče vyžadují na svůj provoz nejvíce energie. V dnešní době už si ale při jejich nákupu můžete vybrat energetickou třídu, kterou označují písmena A až D. Nejnižší spotřebu garantuje označení A+++. Pořízení takového spotřebiče je sice nákladnější, ale částka se vám velmi rychle vrátí během jeho provozu. Z dlouhodobého hlediska jde u těchto velkých spotřebičů o značnou úsporu.

Hospodařte rozumně s vodou

Jednotlivec denně spotřebuje až 100 litrů vody, což není zanedbatelné množství. Pokud chcete za vodu ušetřit, ale nepřipravit se o komfort, k dispozici jsou různé typy šetřičů vody. Některé z nich slibují až třetinovou spotřebu. Jejich instalace je velmi snadná, zvládnete ji i svépomocí doma. Největší spotřeba vody v domácnosti je v kuchyni a koupelně. „Spotřebu vody navyšuje ruční mytí nádobí, zastaralé velké spotřebiče, zejména pračka, a tekoucí voda při různých činnostech, například při čištění zubů, holení či úklidu. Pokud jde o úspory v kuchyni, obecně platí, že během mytí nádobí pod tekoucí vodou proteče 15 až 40 litrů vody, dle času a množství nádobí. Moderní myčka má oproti tomu průměrnou spotřebu 12 litrů na jeden mycí cyklus,“ dodává Doležel. 

Zdroj: Narrative Media s.r.o.

Správné vytápění není věda

Velmi častým nešvarem v zimních měsících je přetápění interiérů. K dosažení optimální teploty je důležité mít na radiátorech správně nastavené termostatické hlavice. Ty by měly být stabilně nastaveny na požadovanou teplotu. Termostatické hlavice nemají sloužit v poloze zavřeno/otevřeno. V případě, že bude v místnosti příliš horko nebo zima, zkorigujte teplotu drobným pootočením hlavice. S vytápěním je spojené též větrání, jež zabraňuje hromadění oxidu uhličitého. Ten ve větším množství způsobuje únavu i dýchací potíže, a tím ohrožuje naše zdraví. Doporučuje se krátké, ale intenzivní větrání pro rychlou výměnu vzduchu v místnosti. V zimě je ideální větrat jednou do hodiny na 4–6 minut. 

Zdroj: Narrative Media s.r.o.

Více praktických informací o úsporné domácnosti získáte na www.eon.cz/radce. Internetový projekt E.ON Rádce je unikátní kombinací on-line encyklopedie, internetového vyhledávače a osobního poradenství. Najdete zde stovky praktických rad z oblasti úspor energie, ekologie a alternativní dopravy. Na uvedené webové stránce jsou vám k dispozici rovněž energetičtí poradci, kteří zdarma zodpovědí vaše dotazy.