Začněte od základů

Největší plochou, která je hlavním faktorem při vstupu a úniku tepla, je zdivo domu, jeho fasáda. Abyste tedy dosáhli správné rovnováhy mezi udrženým teplem a prodyšností interiéru, je důležité zvolit správnou izolaci.

Nejlevnějším řešením zateplení, které je stále nejrozšířenější, je polystyren. Jeho nízká pořizovací cena je ale pravděpodobně to jediné pozitivum. V současné době je patrné, že přírodní materiály mají ve stavbách mnohem lepší výsledky, a především jsou nezávadné. Z nejrůznějších umělých materiálů, polystyren nevyjímaje, často unikají škodlivé látky a jsou velmi neprodyšné. Uvnitř domu či bytu tak vytvoří nezdravé klima, které přeje plísním a bakteriím.

Před výběrem zateplení proto zvažte některý z přírodních materiálů. Ty mají díky modernímu zpracování velmi dobré izolační schopnosti a jejich trvanlivost a nezávadnost je navíc prověřená léty používání. Na výběr máte například slámu, rákos či ovčí vlnu. Vyzkoušet můžete také izolaci kamennou vlnou Rockwool, která se nyní dostává do popředí. Oproti předchozím materiálům má kromě vysokých tepelně a akusticky izolačních schopností také výhodu odolnosti proti požáru a univerzálního použití – efektivně izoluje střechu, fasádu i podlahu.

Pryč se starými okny

Hned po zateplení je zásadní zaměřit se na okna. Bez kvalitních oken a dveří vás totiž ani izolace nezachrání. Podle typu objektu máte na výběr mezi plastovými okny, dřevěnými okny nebo hliníkovými okny.

Plastová okna jsou sice praktická, co se týká údržby, a opravdu nepropustná, na druhou stranu podobně jako umělé zateplení nenechávají interiér tzv. dýchat, jsou náchylnější k přehřívání a je nutné je častěji seřizovat. Dřevěná okna jsou vhodnou volbou pro všechny typy domů od pasivních až po klasické. Jejich nevýhodou je častější údržba – zejména nátěr, zato ale zajišťují ideální klima interiéru a vydrží desetiletí. Hliníková okna jsou obecně vhodná spíše do průmyslových objektů a do budov, kde by byla vystavena vysokým nárokům.

Řízené větrání

Investicí, která se při přeměně domu na úsporný také vyplácí, je instalace řízeného větrání. Nejedná se o nijak složitý zásah, který ovšem ušetří až 20 % energií. Do obvodových zdí se instalují větrací jednotky, které řídí větrání interiéru tak, aby došlo k ideální výměně vzduchu za co nejmenších ztrát tepla. Vy se tak už nemusíte o nic starat, a přesto máte jistotu, že pobýváte ve zdravém prostředí a že neplýtváte energiemi.