Druhy řemínků

Řemínky se liší zejména šířkou, délkou, materiálem a uchycením k hodinkám. Zejména ženy dnes ocení možnost vzít si řemínek, který ladí k barvě šatů. Před koupí si změřte šířku řemínku a zápěstí. Pro střídání řemínků je vhodný typ uchycení, který umožňuje snadné a rychlé prohození řemínků. Některé snadno vyměnitelné řemínky jde použít u dané značky hodinek (např. Garmin QuickFit), jiné můžete použít i u některých dalších hodinek (vynikající řemínky Suunto). Je vhodné vyzkoušet, zda hodinky drží, případně se dotázat prodejce.

Cena řemínků

Mezi na prvý pohled podobnými řemínky, mohou existovat i větší cenové rozdíly. Je potřeba vzít v potaz, že trvanlivost řemínků k hodinkám není nekonečná a tedy záleží na kvalitě materiálu i na zpracování. Platí to zejména u řemínků ke  sportovním hodinkám, protože pot je vůči mnoha materiálům silně agresivní.

Silikonové řemínky

Silikonové řemínky mají řadu vynikajících vlastností a bezesporu patří k moderním a módním materiálům. Jsou zvláště vhodné ke sportovním hodinkám, neboť jsou hygienické a jsou částečně pružné, což je důležité pro přitažení senzorů tepu k zápěstí. Mohou být také různě tvarované a snadno zabarveny.

Při intenzivním používání řemínky trpí zejména potem a nelze u nich očekávat mnohaletou výdrž. Výrazně se to se týká levnějších řemínků, jejichž materiál je citlivý na šíření únavových trhlin (je důležité vyvarovat se poškození řemínku ostrým předmětem). Řemínky renomovaných značek jsou zpravidla vyrobeny z hypoalergenního silikonu a použitá barviva nezhoršují jejich mechanické vlastnosti.

Přednosti kvalitních silikonových řemínků
·  jsou voděodolné (lze s nimi plavat, jsou-li pravidelně ošetřovány; nevadí ani pot) 
·  jsou omyvatelné a hygienické (snadno se zbavují bakterií)
·  jsou hypoalergenní (při výrobě je použit lékařský silikon)
·  nejsou náchylné na vznik a šíření únavové trhliny (z kvalitního silikonu, mají vhodný tvar a jsou použita vhodná barviva)
·  jsou pružné a snadno udržují kontakt tepového čidla s pokožkou
·  jsou v mnoha barvách
·  některé umožňují rychlou výměnu podle užití a oblečení.

Pokyny pro péči:
·  Pravidelně sundávejte hodinky ze zápěstí, umyjte hodinky*) a popruh jemným mýdlem na ruce a studenou vodou, důkladně je opláchněte a dobře osušte ručníkem, než je znovu nasadíte. *) Pokud nejsou hodinky voděodolné, očistěte řemínek samostatně.
·  Doporučujeme umýt tělo hodinek a řemínek po každém těžkém tréninku.
·  Chcete-li odstranit nečistotu a mastnotu (např. opalovací krém, odpuzovače hmyzu, hydratační krémy), která může být pod řemínkem, použijte jemné mýdlo na ruce, důkladně vše opláchněte a dobře osušte ručníkem.
·  Pro suché skvrny a usazeniny použijte zubní kartáček s měkkými štětinami.

Chraňte svou pokožku

Udržujte své hodinky čisté

Po každém cvičení, zejména po plavání, omyjte silikon řemínku vlažnou vodou s jemným mýdlem, aby se odstranil pot a jiné nečistoty, aby nedošlo k podráždění pokožky.

Udržujte hodinky a zápěstí v suchu

Před nasazením hodinek se ujistěte, že je vaše zápěstí suché. Po umytí hodinky důkladně osušte a poté je nasaďte zpět na zápěstí.

Nenoste hodinky s měřením tepu příliš těsně

Pokud se chystáte na sportovní aktivitu, můžete řemínek přitáhnout, aby kontakt senzoru s pokožkou byl spolehlivý. Nesmí však být nepříjemný, a přitažené hodinky nemají způsobit déletrvající zarudnutí. Po skončení cvičení řemínek mírně trochu uvolněte. Pokud chcete přesné hodnoty tepu, doporučujeme ke sportovním hodinkám použít spíše tzv. hrudní pás na principu EKG. 

Pečujte o kůži

Dlouhodobé nošení hodinek na stejném zápěstí může dráždit vaši pokožku. Nechte svou pokožku pravidelně odpočívat tím, že hodinky vypnete nebo si je přepnete na druhé zápěstí.

Dermatologická upozornění

Pokud se u pokožky vyskytne zarudnutí nebo jiné podráždění navzdory dodržení výše uvedených tipů a za normálních podmínek, sundejte hodinky a nechte pokožku, aby se zotavila. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře nebo dermatologa.

Upozornění: alergenní látky, jako je ovocná šťáva, syrové brambory, celer, albumen, kukuřice, fazole, hrášek, mořské plody, ořechy, sója, vlna atd., + abrazivní látky, jako je prach, písek a některé pleťové vody uvězněné pod řemínkem, mohou velmi rychle způsobit vážné podráždění kůže. Nebojte se voděodolné sportovní hodinky s řemínkem omývat chladnou vodou z vodovodu. Seznamte se s návodem na používání hodinek, případně řemínku.

Pokud vás zajímají výhody dalších materiálů (kožené, ocelové, textilní) a péče o ně, najdete je na této stránce firmy H.S.H Sport.