Kdo z vás by nemiloval zachumlat se do peřiny a polštářů. Postel je jednoznačně místo číslo 1 v relaxu a odpočinku. Vybrat správnou přikrývku a polštář není raketová věda, ve skutečnosti je to jednodušší, než si sami myslíte.

Pro jednoho nebo pro dva?
V současné době si můžete vybrat přikrývku na míru vaší postele i vašim potřebám. Klasickou variantou je deka o rozměrech 140 x 200 cm. Její prodlouženou verzí je potom přikrývka 140 x 220 cm. Tento typ vyhovuje téměř každému. Doplnit ho můžete i klasickou verzí polštáře o rozměrech 70 x 90 cm.

Jste pár a spíte rádi pod jednou peřinou? Tak to rozhodně oceníte tzv. francouzskou přikrývku. Základní velikost je 200 x 220 cm, má ale i sestřičky větších rozměrů jako jsou 220 x 220 cm, 200 x 240 cm nebo 220 x 240 cm. Peřinu sdílíte sice jednu, ale polštáře by měly být dva. Můžete opět zvolit klasickou variantu, nebo menší rozměry 50 x 70 cm.

A nezapomínejme ani na naše nejmenší, dětská přikrývka je dostupná ve velikostech 90 x 135 cm nebo 100 x 135 cm v kombinaci s dětským polštářkem 40 x 60 cm.

Zdroj: PiCaSo

Materiál je klíčový
Asi všichni si pamatujeme na teplé duchny z dob našich babiček. Nadýchané péřové přikrývky dokázaly opravdu pěkně zahřát. I v dnešní době se přírodní materiály, jako je právě peří nebo ovčí vlna, těší své oblibě. Jejich nespornou výhodou je skvělá tepelná izolace a schopnost vázat na sebe vlhkost a odvádět ji od vašeho těla. Péřové peřiny ale mají své úskalí, jsou rájem pro roztoče, tudíž jsou nevhodné pro alergiky. V případě, že toužíte po “přírodním” teplu, raději zvolte přikrývky z ovčí vlny. Lanolin obsažený v ovčí vlně má antibakteriální vlastnosti a je hypoalergenní.

Přikrývky z dutého vlákna jsou moderní alternativou k péřovým peřinám. Jejich tepelná izolace není o nic horší, než přikrývky z přírodních materiálů. Svou výhodu mají také v jednoduché údržbě, můžete je bez problémů prát v domácí pračce. Většina moderních praček mám praní přikrývek uzpůsobený i speciální režim praní.

Samozřejmě není dobré kombinovat mezi sebou více druhů materiálů. Proto vždy ke každé přikrývce zvolte i patřičný typ polštáře. Můžete také využít nabídky zakoupení celého setu, kde spolu oba komponenty dokonale ladí.

Zdroj: PiCaSo

V hlavní roli: roční období
Asi největší dilema při koupi přikrývek a polštářů nastává, když se zapřemýšlíme nad jejich využitím. Mít dva druhy setů není v dnešní době nic neobvyklého. Jeden letní, který nás v teplých nocích něžně přikryje a druhý zimní, díky kterému nám není během zimních večerů chladno.

Hitem posledních let se jednoznačně stala přikrývka 4 roční období. Tato přikrývka se skládá ze 2 tenčích dek, které se dají spojit v jednu teplejší a zase rozdělit. Tento typ nabízí například i výrobce lůžkovin Picaso manufactury. V jejich nabídce můžete najít také kvalitní přikrývky rozdělené dokonce podle stupně hřejivosti - letní, celoroční, hřejivé nebo extra hřejivé. V Picasu myslí opravdu na vše, kvalitní přikrývky a polštáře vyhoví snad každému přání - obsahují stříbro, levanduli, s chladivým efektem, anatomické pro bolestivou krční páteř a některé typy můžete dokonce vyvařit. Stačí si jen vybrat.

Zdroj: PiCaSo