Na co se při výběru sklenic zaměřit

Ať už sháníte kvalitní sklenice na bílé, červené nebo šumivé víno, měli byste se při jejich výběru držet několika jednoduchých zásad.

Sklenice na víno by měla být vyrobená z čirého a hladkého tenkostěnného skla (ideálně z bezolovnatého křišťálu), které nezkresluje barvu vína. Sáhněte raději po sklenici na vysoké stopce, se kterou se dobře manipuluje. Při držení kalíšku byste si navíc zbytečně oteplili vychlazené víno – o skle pokrytém nevzhlednými otisky prstů nemluvě.

jak vybrat sklenice na víno www.depositphotos.comjak vybrat sklenice na víno www.depositphotos.comZdroj: www.depositphotos.com

Když už je řeč o kalíšku, dejte přednost tomu se zabroušeným okrajem, ze kterého se pije nejpříjemněji. Myslete také na dostatečně velký objem sklenice, aby šlo vínem při degustaci pohodlně zakroužit.

ELEMENTS - CRYSTALEX CZ, s.r.o.ELEMENTS - CRYSTALEX CZ, s.r.o.Zdroj: CRYSTALEX CZ, s.r.o.

Sklenice podle druhu a odrůdy vína

Při výběru sklenic na víno byste měli brát v úvahu nejen druh vína, ale i konkrétní odrůdu.

Bílá vína mají méně výrazné aroma. Nejčastěji proto naleznete sklenice na bílé víno s kalíškem ve tvaru pootevřeného tulipánu, který umí uvnitř udržet všechny jemné aromatické látky. Sklenice s širším a otevřenějším kalíškem se zase hodí na Chardonnay. Sklenice na bílé víno také poznáte podle menšího objemu – bílé víno se totiž podává vychlazené a větší množství by ve sklenici zbytečně teplalo. Ve sklenicích na bílé víno můžete podávat i růžové víno.
 
Červená vína burgundského typu (např. Rulandské modré či Burgundské červené) se podávají ve sklenicích s objemným otevřeným kalíškem podobným seříznutému balónu. Sklenice s vyšším uzavřenějším kalíškem ve tvaru tulipánu jsou vhodnější pro těžší vína typu Bordeaux, Cabernet Sauvignon či Merlot. Sklenice na červené víno mají oproti těm na bílé víno kratší stopku.

Šumivé víno nejlépe vynikne v úzké a vysoké sklenici na sekt typu „flétna“, která dokonale zobrazí perlení vína a jeho bohatou pěnu. Zúžené hrdlo také zachycuje aromatické látky v ideálním bodě.

Už jste ve vašem okolí oběhli všechny obchody se sklenicemi a vrátili se domů s prázdnou? Nevěšte hlavu. Nakupte z pohodlí domova na Skleněném shopu, kde seženete kvalitní skleněné kousky (nejen na víno).