Varná deska patří k základním spotřebičům domácnosti, bez kterého by vaše kuchyně i žaludek zívali prázdnotou. Výběr varné desky byste proto neměli podcenit. Hlavní funkcí každé varné desky je produkovat teplo. Díky pokročilým technologiím dokážou ale varné desky z obyčejného vaření vytvořit zážitek.

V našem článku si rozebereme 3 nejčastější typy varných desek, jejich výhody a nevýhody a na závěr se s vámi podělíme o pár praktických tipů. Věříme, že vám pomohou zodpovědět otázku: Jak vybrat varnou desku?

3 nejčastější typy varných desek

Indukční varné desky

Indukční deska je skvělou volbou pro ekonomické vaření, jelikož mají nižší spotřebu energie v porovnání s jinými typy varných desek. Tepelné ztráty při vaření jsou jen 10%, takže ušetříte na účtu za energii. Zahřejí se pouze tehdy, když je na ně položena varná nádoba, takže nedochází k plýtvání energií. Díky moderním funkcím, jako je dotykové ovládání a časovače, je používání indukčních desek ještě pohodlnější. Jedinou nevýhodou je, že budete muset použít speciální nádobí s magnetickým dnem.

Zdroj: Klarstein.cz

Sklokeramické varné desky

Sklokeramická varná deska je osvědčeným standardem moderních kuchyní. Má několik speciálních funkcí, které vám usnadní vaření. Můžete si vybrat bezrámovou variantu, která splývá s povrchem kuchyňské linky, nebo s nerezovým rámem, který ochrání varnou desku před mechanickým poškozením.

Klíčové vlastností keramických varných desek zahrnují: rychlý start napájení, hladký povrch, který se snadno čistí, dotykové ovládání nebo časovač.

Pokud tedy hledáte varnou desku se snadným používáním a údržbou, která vám usnadní život při vaření, skvělou volbou je keramická deska.

Zdroj: Klarstein.cz

Plynové varné desky

Plynové varné desky jsou typem varné desky, která využívá plyn jako zdroj paliva. Plynové varné desky jsou oblíbené, neboť jsou cenově dostupné a mají rychlý ohřev. Mají také dobrou kontrolu plamene, což je při vaření nevyhnutelné. Plynové varné desky využívají trysky pro připojení na propan-butan a zemní plyn. Propan-butanové modely jsou vhodné do míst, kde není přípojka zemního plynu, například na chatu. Nerezové a sklokeramické plynové varné desky jsou dva hlavní typy plynových varných desek. Plynové desky jsou oblíbenou volbou mnoha lidí, neboť nabízejí rychlý a efektivní způsob přípravy jídla.

Plynové varné desky však mají jisté nevýhody. Mohou být nebezpečné, pokud dojde k úniku plynu, a vyžadují pravidelné čištění, aby se zabránilo usazování mastnoty a nečistot. Také jejich instalace může být náročnější než u elektrických varných desek.

Zdroj: Klarstein.cz

Pár tipů na závěr

  • Pokud máte děti, zajisté oceníte varnou desku, která má dětské pojistky. Jedná se o dotykové ovládací prvky, které brání dětem měnit nastavení nebo zapínat varnou desku.
  • Užitečná je také duální zóna. Jedná se o dvě varné zóny na většině sklokeramických desek, kde menší zóna je uvnitř větší.
  • Časovač varné desky vám pomůže udržet si vše pod kontrolou, včetně doby vaření.
  • Sklokeramické varné desky mají speciální funkci s názvem Power Boost, která je ideální pro opékání masa nebo smažení.
  • Plynové a sklokeramické varné desky jsou kompatibilní s jakoukoli pánví, ale indukční varné desky jsou kompatibilní pouze s pánvemi, které obsahují železo.

Zdroj: Klarstein.cz