Letošní podlahové trendy, ale také oblíbené styly z let minulých, jsme probírali s firmou Arbiton. Ta se dlouhodobě zaměřuje na kvalitní a cenově dostupné podlahy a patří k předním výrobcům podlahových krytin u nás.

Podlahám vládne vinyl

Nikoho asi nepřekvapí, že k nejoblíbenějším materiálům patří vinylové podlahy. Kombinace dobrých izolačních vlastností, nízké ceny a nízkých nákladů se ročně objeví v tisícovkách domácností. 

Vinylová podlaha má oproti jiným materiálům několik výhod. Odolnost proti vlhku umožňuje jejich pokládku do kuchyní a koupelen. Zejména v koupelně se díky tomu vyhnete nepříjemnému kroku ze sprchy na studenou dlažbu. 

Uživatelé oceňují i snadnou pokládku. Metoda vinyl click umožňuje snadné položení a zvládnete ho s minimem zkušeností. Vše funguje podobně jako u plovoucí podlahy.

Pozor na změnu teplot u vinylových podlah

Pokud si vyberete vinylovou podlahu, vyvarujte se teplotním výkyvům. Teplota v místnosti by neměla být vyšší než 27 °C a neklesnout pod 18 °C. Při překročení těchto teplot riskujete změnu tvaru podlahy a vytvoření spár mezi vinylovými deskami.

Jak je na tom vinyl a podlahové topení? Tato kombinace je možná, topení ale vyžaduje odlišný přístup než u plovoucích a dřevěných podlah. Topení rozehřívejte postupně od začátku podzimu a pokud máte v místnosti více tepelných okruhů, dodržte jejich stejnou teplotu.

Oblíbené jsou i dřevěné a plovoucí podlahy

Jestliže máte na novou podlahu vyčleněný vyšší rozpočet, budou vás zajímat i dřevěné podlahy. Dnes se nejčastěji využívají lepené dřevěné desky s dobrými izolačními vlastnostmi.

Dřevo dobře absorbuje vlhkost, což je ale jeho největší slabina. Vlhkostní a teplotní výkyvy ho deformují.

Levnou imitaci přírodních materiálů umožní plovoucí podlaha. Laminátové desky se snadno pokládají a jsou odolné proti vlhku. Na druhou stranu od nich nečekejte vysoké izolační vlastnosti a proto nejsou vhodné jako podlahy do bytů.

Nejoblíbenější jsou imitace přírodních materiálů

Jaké jsou oblíbené vzory a imitace trendy podlah? Zatímco v posledních letech vládly futuristické vzory, dnes se vrací imitace dřeva a kamene.

Zejména vinylové podlahy mají tu výhodu, že jejich struktura umožňuje vytvoření plastických vzorů. Přírodní materiály vinyl nekopíruje jenom vizuálně, ale také na omak, a to včetně přirozených nerovností a nedokonalostí.

Interiéroví designéři se shodují, že podlaha by měla působit jako kontrast ke zbytku místnosti. Pokud plánujete pořízení tmavého nábytku, zvolte světlejší odstíny a naopak.

Koberce neřekly poslední slovo

Ačkoliv se obecně od koberců upouští kvůli jejich vlastnostem lapače prachu a roztočů, jejich éra ještě neskončila. Populární jsou ale převážně koberce s nízkým vlasem v jednoduchých barvách. 

Koberec nepokládejte po celé ploše místnosti, ale zkombinujte ho s přírodním motivem na podlaze. Kombinace plovoucí podlahy a teplého koberce vytvoří příjemné teplo pod nohama v obývacím pokoji a ložnici.                                

Podlahové trendy pro rok 2022 znáte. Firma Arbiton se jich drží a proto má ve svém katalogu nabídku těch nejmodernějších designů a materiálů. Vinylové podlahy s jejich vlastním minerálním jádrem si totiž zamilovaly tisíce zákazníků.