I v letošním roce jsme spustili v Olomouckém kraji Dotační program Obchůdek. Ten je zaměřený na podporu malých prodejen na venkově, které by jinak zavřely. Lidé by pak za nákupem základních potravin museli složitě dojíždět jinam.

„Možnost nakoupit si na venkově považuji za veřejnou službu. Spolu s obcemi chceme, aby malé prodejny na vesnicích zůstávaly a udržovaly venkov stále živý, a to i v těch nejmenších obcích. Proto je dotační program zaměřený na podporu maloobchodních prodejen v obcích maximálně do 1 000 obyvatel, kde má největší smysl,“ dodal Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro regionální rozvoj.

Pro letošní rok byla zatím chválena celková výše dotace ve výši 3,3 mil. korun. Což je o deset procent více, než v minulém roce. Ministerstvo průmyslu by mělo program podpořit dalšími 3,8 mil. korun, maximální výše podpory je 100 tis. korun na jednu prodejnu.

„Jedná se o oblíbený program, který si velice chválí sami starostové. Je to klíčová podpora života na venkově. V porovnání s ostatními kraji v republice je naše podpora několikanásobná, ale dává nám to smysl,“ dodává náměstek Šafařík.

Letos jsme také podpořili vznik první samoobslužné prodejny v kraji dotací 400 tis. korun. Lidé v Měrotíně se do svojí obecní „sámošky“ dostanou po stažení aplikace pro chytrý telefon, pomocí QR kódu si prodejnu otevřou, vyberou zboží a pak bezhotovostně zaplatí.

Už dnes okolní starostové chodí na „rozumy“ k paní starostce Miroslavě Vaňkové.  „Jsem přesvědčený, že právě bezobslužné prodejny jsou správná cesta, jak umožnit lidem v malých obcích zachovat jejich domácí obchod. A v Měrotíně měli odvahu do toho jít naplno jako první. Zvláště potěšitelné je, že spousta potravin v prodejně je od lokálních výrobců,“ chválí Jan Šafařík počin v Měrotíně.

Zadavatel: KDU-ČSL
Zpracovatel: VLM a.s.