V Janáčkově rodném kraji se setkají rozhlasoví filharmonici ČR a Norska, uznávaný a obdivovaný mistr violoncella Daniel Müller-Schott hrající na 300 let starý hudební nástroj, klavírní virtuos světového formátu Christian Ihle Hadland a české hvězdy klasické hudby. Pořadatelé nezapomněli ani na přesahy do jiných žánrů - jazzový večer s Nikol Bókovou, čerstvou držitelkou Ceny Jantar, nebo  performance „Vrány“ s hudebnicí a modelkou Terezií Kovalovou.

Daniel Müller-SchottDaniel Müller-SchottZdroj: Uwe Arens

„Špičkové symfonické koncerty odehrají Mistr violoncella Daniel Müller-Schott se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a napříč světem oceňovaný klavírista Christian Ihle Hadland s Norským rozhlasovým orchestrem. V obou případech bude rozhlasové symfoniky řídit Petr Popelka označovaný za dirigentský objev posledních let,“ upozornil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Oba koncerty se uskuteční v krásně rekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě - Porubě.

Pražský filharmonický sborPražský filharmonický sborZdroj: Petr Chodura

Silně emotivní zážitek podle J. Javůrka nabídne Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se skvělými sólisty a dirigentem – prezidentem festivalu Tomášem Netopilem. Provedou Dvořákovu působivou kantátu Stabat mater, a to navíc v jedinečné ostravské katedrále Božského Spasitele.

V kulisách chrámů, kostelů, klášterů i industriálních budov se v Ostravě, Hukvaldech, Opavě, Ludgeřovicích a Příboře rozezní i jedinečné varhanní recitály Evy Bublové a Pavla Svobody či viola Kristiny Fialové. Tato absolutní vítězka a laureátka řady mezinárodních soutěží je považována za nejlepší českou violistku současnosti.  

Holektiv VrányHolektiv - VrányZdroj: archiv umělkyňUž zmíněné navýsost moderní hudební přesahy – jazz v podání Nikol Bókové a hudebně-taneční performance „Vrány“ skupiny Holektiv a Terezie Kovalové se odehrají v netradičním prostředí. Zatímco jazzový večer je opět situován do Kompresorovny ostravského Landek Parku,  performance proběhne v Národním zemědělském muzeu Ostrava v Dolních Vítkovicích. V dolnovítkovickém industriálním prostředí se diváci mohou těšit také na koncert „kouzelníka s klarinetem“. Právě tak je totiž označován Karel Dohnal, který je laureátem řady významných mezinárodních soutěží a koncertoval už po celém světě. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně a vystupoval s mnoha dalšími orchestry a soubory. Koncert se uskuteční v osvědčeném BrickHouse.

Karel DohnalKarel DohnalZdroj: zadavatel inzerce

K dalším programovým „bonbónkům“ a zajímavostem bude patřit komorní koncert Wroclaw Baroque Ensemble, vynikajícího polského orchestru hrajícího na historické nástroje především skladby baroka a raného klasicismu. V krásném prostředí opavského kostela sv. Václava tato hudba nalezne ideální prostor pro své vyznění. Tradičně atraktivní je program také v prostředí obory v Janáčkově rodišti v Hukvaldech. Na návštěvníky tam letos čeká například Harafica Symphonic – překvapivé propojení mistrně interpretované lidové hudby, Janáčkova díla, originální cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc.

Christian Ihle HadlandChristian Ihle HadlandZdroj: archiv

„Překvapením bude pro mnohé jistě Daniel Matejča. Houslista, který jako vůbec první Čech zvítězil v Eurovision Young Musicants – Evropské televizní soutěži mladých hudebníků. Ještě náctiletý mimořádně talentovaný mladý muž, bude společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim zahajovat letošní ročník festivalu. V jeho podání uslyšíme Dvořákův Koncert pro housle a moll,“ přidává ředitel J. Javůrek pozvání do Divadla Antonína Dvořáka. Právě tam letošní MHF Leoše Janáčka první červnový den začne.

Kompletní program včetně možnosti rezervace vstupenek je dostupný na: www.mhflj.cz/program

Zdroj: zadavatel inzerce