Akce je zaměřená na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku, ale určená je všem lidem bez ohledu na sexuální orientaci nebo jejich identitu. Zvláštní pozvání letos platí pro účastníky ze starší generace, pro které Prague Pride 2019 připravil speciální program.

Zdroj: Prague Pride
Vlajky v duhovém průvodu Prague Pride 2018 Foto: Johana Němečková

Festival trvá celý týden a nabízí na 140 akcí. Nové festivalové místo Pride Life–ŽIVOT 90 bude dějištěm událostí určených starším ročníkům LGBT+ lidí. Čeká je beseda s fotografem Robertem Vanem, divadelní představení i besedy a také odpolední retro party. Vítaní jsou ale i mladší účastníci, kteří si mohou přijít poslechnout, jak se queer lidem žilo dříve, nebo se prostě jen tak pobavit při mezigenerační svačině.

Zdroj: Prague Pride
Padesátimetrová duhová vlajka v průvodu Prague Pride 2018. Foto: Johana Němečková

Letošní program festivalu skýtá velké množství příležitostí vidět představení travesti (muži napodobující ženské hvězdy pop music) a drag queens (muži zosobňující ženské postavy v bohatých kostýmech a make upu). Vystoupí legendární Screamers, kteří stáli u zrodu českého travesti. Podpoří je skupina Crazy Goddess, která se dragu věnuje již deset let. Na návštěvu přijíždí i americké drag queens a představí se i nejmladší generace české drag scény. Jedinečné show plné kostýmů, tance i humoru uvidíte ve čtvrtek 8. srpna na Střeleckém ostrově a v sobotu 10. srpna na Letné. V pátek budou drag queens dokonce číst pohádky dětem a společně vyrazí do světa fantazie.

Zdroj: Prague Pride
V Pride Parku na Letné budou v sobotu 10. srpna vystupovat desítky zpěváků, zpěvaček i dragqueens. Foto Johana Němečková

Program festivalu je velmi rozmanitý. Můžete si jít zahrát duhový volejbal do Containallu Stromovka, zahrát si LARP nebo navštívit přednášku LGBT očima vědy, která vám ukáže, že soužití párů stejného pohlaví není evolučním omylem.

Největší akcí duhového týdne je samozřejmě průvod, který projde Prahou v sobotu 10. srpna. Opět to bude velká podívaná s desítkami alegorických vozů, dětským vláčkem, bílým svatebním sektorem iniciativy Jsme fér a čestnými vozy, na nichž pojedou osobnosti vyznamenané za práci pro LGBT komunitu titulem Maršál Prague Pride. Průvod vyjde v 12:30 hodin z Václavského náměstí směrem na Letnou.

Zdroj: Prague Pride
Na Mostě Legií bude v pondělí 5. srpna dočasná tramvajová zastávka Duhová. Díky ní se lidé snáze dostanou na zahajovací koncert festivalu na Střeleckém ostrově. Foto: Cathy Shiflett

V Pride Parku na Letné bude zábava pokračovat až do večera. Kromě čtyř stagí s živou hudbou i DJs se návštěvníci budou moci svézt na ruském kole nebo se jít podívat na soutěž v extravagantním tanečním stylu vogue. Ti, kdo nemají rádi velké davy, mohou najít útočiště v Komunitní zóně, kde budou mít příležitost diskutovat, seznamovat se nebo třeba cvičit jógu či meditovat.

Zdroj: Prague Pride
Vogue dance Foto: Lukáš Bíba

Program celého festivalu najdete na www.praguepride.cz. Většina akcí je zdarma, nebo za symbolické vstupné.