prim. MUDr. Vladimír Choduraprim. MUDr. Vladimír ChoduraZdroj: Lexum a.s.Laserová operace vás zbaví závislosti na brýlích a kontaktních čočkách, dokáže řešit oční vady, jako je dalekozrakost, krátkozrakost nebo astigmatismus. Před operací je vždy důležité podstoupit důkladné vstupní vyšetření, díky kterému lze určit, zda je pro vás laserová korekce zraku vhodná. Následně oftalmolog určí, která z metod korekce je pro vás ta nejlepší. „Laserové zákroky provádíme obvykle u refrakčních vad s hodnotami od -8,0 dioptrií krátkozrakosti a až do +3,0 dioptrií dalekozrakosti. Řešíme také astigmatismus do 6,0 cylindrických dioptrií. V mimořádných případech je možné odstranit vady i mimo uvedené rozpětí,“ uvádí MUDr. Vladimír Chodura z oční kliniky Lexum v Českých Budějovicích. 

Nejčastějšími metodami laserových operací jsou Femto LASIKReLEx Smile a PRK.

Femto LASIK je moderní laserovou metodou, která zbavila závislosti na brýlích miliony lidí na celém světě. Při řešení oční vady jsou zde kombinovány hned dva lasery – femtosekundový (vytvoří povrchovou rohovkovou lamelu bez použití nože) a následně excimerový laser (odstraní dioptrie). Zákrok na obou očích netrvá déle než 15 minut, je maximálně bezpečný, přesný a velmi šetrný ke tkáním oka.

Moderní refrakční metoda ReLEx Smile se využívá pro odstranění krátkozrakosti od -2 do přibližně -8 dioptrií podle tloušťky rohovky. Pro pacienta je komfortní, velmi šetrná, bezbolestná a maximálně bezpečná. Výhodou této metody je minimální výskyt tzv. syndromu suchého oka, minimálně narušená struktura oka a také absence lamely.

PRK neboli Fotorefraktivní keratektomie je metoda povrchové laserové korekce dioptrií v případech, kdy není možné použít metodu LASIK, např. u pacientů s velmi tenkou rohovkou. Výsledky ve vidění jsou stejné jako při použití metody LASIK, pouze doba rehabilitace vidění a hojení je delší.

Uvedené laserové metody jsou vhodné zpravidla pro klienty ve věku 18-40 let. U klientů nad 45 let je také tento zákrok možný. Někdy však pro ně může být vhodnější nitrooční výměna čočky.

„Pokud během vyšetření zjistíme, že laserová operace pro Vás není vhodná, navrhneme Vám jiné řešení. Například implantaci fakických nitroočních čoček, či výměnu čiré čočky.“ dodává MUDr. Vladimír Chodura.

Samotný zákrok trvá asi 15 minut a díky znecitlivění obou očí kapkami je bezbolestný. Při laserové operaci se obě oči odoperují během jednoho zákroku. Po zákroku bývají pacienti světloplaší, proto se doporučuje dočasně používat tmavé brýle. Kontrola probíhá již druhý den po samotném zákroku, kde se pacienti mohou poradit s lékařem o vhodnosti návratu do práce, sportování atp. Bazén, saunu a další případná infekční prostředí budete muset zhruba na měsíc oželet. 

Co se rizika laserové operace týče, pacienti se často obávají možnosti poškození oka a tím i zraku. V současné době jsou však laserové refrakční operace v rukou zkušeného očního chirurga a moderních technologií velice bezpečné. Riziko zánětu po operaci je při dodržení předepsaných opatření a kapání kapek extrémně nízké. Dle studií je dokonce toto riziko několikanásobně nižší než u nošení kontaktních čoček. Po laserových operacích je ale třeba o oči nějakou dobu pečovat, kapat zvlhčující oční kapky (umělé slzy) a chránit je před úrazem, prachem či jinými nečistotami.

Zdroj: Lexum a.s. LEX007_202201