Vinařská noblesa bude poznávacím znamením akce Jih žije vínem, která zavítá na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce v sobotu 9. října od 11 do 20 hodin.

„Půjde o první ročník degustační pře-hlídky špičkových vinařství, kde se klade důraz na kvalitu prezentovaných produktů a nikoliv kvantitu. Stále se snažíme nabízet široké spektrum akcí, které osloví různorodé publikum. Věříme, že si všichni, kdo přijdou, tuto přehlídku dostatečně vychutnají,“ říká místostarostka Hana Tichánková. Akce Jih žije vínem se zúčastní nejméně deset oceňovaných moravských vinařství, jako jsou například vinařství Fučík, Arte Vini nebo Sklepy Skalák. Dále budou k ochutnání zahraniční vína z Rakouska, ze Španělska a italské prosecco.

„K tomu, aby mohli příchozí degustovat, si musí zakoupit vstupenku za 39 korun, za kterou dostanou degustační skleničku s logem akce a katalog s víny. Bez této skleničky nebude degustace možná,“ říká za organizátory Hana Vrublová ze společnosti Navínko s tím, že za půl deci vína určené k degustaci zájemci zaplatí minimálně dvacet korun. Vinaři jsou připravení také prodávat celé láhve vína.

Na milovníky vín ovšem čeká i pestrý doprovodný program. Energii do žil návštěvníkům vlijí cimbálová muzika Úsměv, hudebníci Voxel a David K., folklorní soubor Hlubina, školáci ze Základní umělecké školy Viléma Petrželky z Hrabůvky. A to pořád není vše. Chybět nebudou dětská zóna, vinařský fotokoutek, stánky s občerstvením a vinným moštem. V průběhu celé akce bude zároveň probíhat soutěž o cenu starosty i o další vinařské ceny.

Zdroj: Statutární město Ostrava

Dobré skutky každoročně doprovází charitativní Běh pro Štěpu, který je v plánu 16. října. Závod na pět a deset kilometrů odstartuje u kostela svatého Ducha v Zábřehu v 16 hodin. O půl hodiny dříve je naplánovaný start bezbariérového závodu. Od 13 do 15.30 hodin probíhá registrace běžců. Finanční výtěžek z běhu bude tentokrát věnován desetiletému Štěpánovi, který se potýká s celoživotním porušením periferních nervů v oblasti míchy. Zároveň má ochrnutou pravou dolní končetinu, spasticitu levé dolní končetiny, inkontinenci a poruchu růstu. Získané finance pomohou s nákupem speciálních protéz, díky kterým se učí chodit, a také budou využity na potřebná rehabilitační cvičení.

V říjnu hlásí pokračování také oblíbený šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu. Půjde o čtvrtý ročník této akce. Tentokrát se uskuteční 26. října v kulturním domě K-Trio na ulici Dr. Martínka 4 v Hrabůvce. Turnaj se bude hrát ve čtyřech kategoriích. Zapojit se do něj mohou všichni od předškoláků až po žáky deváté třídy, včetně těch, kteří navštěvují odpovídající ročníky víceletých středních škol. Jedna z kategorií je určena také neregistrovaným šachistům starším 16 let.

Podmínkou účasti však je trvalé bydliště v Ostravě-Jihu. Startovné se neplatí, první tři nejlepší hráči v každé kategorii a nejlepší dívka či žena obdrží věcné ceny. Přihlášky do turnaje O pohár starosty Ostravy-Jihu lze posílat do 19. října na e-mailovou adresu: sachy@ovajih.cz

Městský obvod Ostrava-Jih rovněž získal dotaci 370 tisíc za třetí místo v soutěži Obec přátelská rodině. Tu vyhlašuje od roku 2008 Ministerstvo práce a sociálních věcí a jejím cílem je zviditelnit obce, které podporují prorodinné aktivity.

Jednou z akcí, které se díky této dotaci uskuteční, je Jih žije sportem. Ta 6. a 7. listopadu zamíří do Sportovního centra Dubina. Půjde o prezentaci pěti sportů, a to florbalu, fotbalu, basketbalu, juda a stolního tenisu. Děti si budou moci tyto sporty vyzkoušet pod dohledem profesionálů. Proběhne také beseda s pětinásobným účastníkem olympiády Petrem Korbelem a sportovním ředitelem FC Baník Ostrava Aloisem Grussmannem. V rámci akce jsou v plánu soutěže. Vítězové těchto soutěží získají vstupenky na extraligové zápasy mužů a žen 1. SC TEMPISH Vítkovice, které se během tohoto víkendu konají.

sportovní hala Ostrava-Dubinasportovní hala Ostrava-DubinaZdroj: Statutární město Ostrava