Patříte mezi české tradiční značky a stojí za vámi bohatá historie. Jak vypadá život firmy dnes?

MOUKA TIŠNOV s. r. o., patří mezi nejstarší firmy v České republice. V roce 1842 ji založil František Mouka – provazník, jako rodinnou firmu a příští rok oslavíme 180 let od svého vzniku. Základními kameny v sortimentu tehdy byly provazy, sítě a popruhy. Od té doby se mnoho změnilo, od použití materiálů, přes systém práce až po sortiment.

Nyní ve firmě pracuje již pátá a šestá generace rodiny Mouků a v dnešní výrobě se u nás věnujeme především tkaným popruhům, převážně ze syntetických, ale i z přírodních materiálů (bavlna, juta).

Produkce firmy je z velké části zaměřena na výrobu speciálních popruhů pro outdoorové aktivity a firma se stala jedním z nejvýznamnějších světových výrobců.

V čem jste výjimeční?

Jsme ryze česká rodinná firma, která je navíc uznávaným exportérem. Dodáváme popruhy do celého světa a dosáhli jsme toho i bez zahraničního kapitálu, jen s českými lidmi. Navíc jsme konkurenceschopní na zahraničních trzích.

Naše firma je držitelem mezinárodního certifikátu kvality ISO 9001 již od roku 1999. Výrobky naší firmy jsou mezi zákazníky uznávány zejména pro jejich vysokou kvalitu, na kterou je při celém výrobním procesu brán velký zřetel.

Pro jaké klienty své produkty vyrábíte?

Výroba popruhů je rozmanitá a možnosti jejich užití jsou velmi široké. Vyrábíme 1 000 druhů popruhů ročně, vyvážíme svoji produkci do 30 zemí světa. Věnujeme se také zakázkové výrobě a dle přání zákazníka jsme schopni utkat popruhy s nápisem či vzorem.

Naše výrobky můžete nalézt ve výbavě horolezců na celém světě, jsou využívány při paraglidingovém a balonovém létání. Popruhy se žakárovými vzory nacházejí široké uplatnění v chovatelství. Byly použity například při závodech psích spřežení na Aljašce. Popruhy s vetkanými nápisy jsou často součástí reklamních předmětů. Takovou zakázku jsme realizovali například pro prezentaci umělecké Galerie Rudolfinum.

Syntetické popruhy byly použity při rekonstrukci zahradního skleníku v Lednici na Moravě. Za pomoci našich popruhů jsou upevněny i kulisy v Národních divadlech v Praze a Brně či v pražském Divadle na Vinohradech.

Své uplatnění nacházejí popruhy z Tišnova také ve výbavě pro policii či armádu České republiky, široké uplatnění mají v zemědělství a zdravotnictví, najdete je také v interiéru automobilů značek Škoda či Volvo.

Zajímavým příkladem je také užití bezpečnostních popruhů pro piloty v historických letadlech Spitfire ve Velké Británii.

Máte nějaký lidský či profesní vzor?

Velkým vzorem je mi můj otec, MVDr. Jiří Mouka, který šel s velkým odhodláním ve svých 50 letech do rizika, převzal v rámci velké privatizace firmu a podařilo se mu obnovit rodinnou tradici, navázat na textilní výrobu a práci našich předků. Vybudoval úspěšnou a prosperující společnost, uznávanou i v zahraničí. Jsem ráda, že ve firmě, i ve svých 80 letech, stále pracuje.
NAVÁZALI NA RODINNÉ TRADICE. Ve vedení firmy MOUKA TIŠNOV, s. r. o., jsou dnes tito členové rodiny: zakladatel firmy a zástupce ředitele MVDr. Jiří Mouka (na fotografii vlevo), ředitelka a jednatelka Ing. Hana Brázdová (na snímku uprostřed) a technický řeVe vedení firmy MOUKA TIŠNOV s. r. o., jsou dnes tito členové rodiny: zakladatel firmy a zástupce ředitele MVDr. Jiří Mouka (na fotografii vlevo), ředitelka a jednatelka Ing. Hana Brázdová (na snímku uprostřed)a technický ředitel a jednatel Ing. Ivo Brázda (na fotografii vpravo).Zdroj: MOUKA TIŠNOV, s. r. o. /archiv

Které období v novodobých dějinách firmy mělo obzvláště významný vliv na její dnešní podobu?

Mezi významné milníky patří období privatizace, kdy byla obnovena rodinná tradice textilní výroby v Tišnově. Rodině byly vráceny jen pozemky a staré budovy. Stroje a novější budovy si musela nově vzniklá firma od státu odkoupit, zaměstnance si musela převzít. Od roku 1992 se firma zaměřila na nákup nových, moderních strojů a došlo k celkovým změnám v interních procesech. Významným milníkem byl i rok 1999, kdy firma MOUKA TIŠNOV, s. r. o.,  poprvé získala certifikát kvality ISO 9001.

V roce 2018 firma postavila novou výrobní halu s využitím moderních technologií, tepelného čerpadla a rekuperace (odpadního tepla ze strojů). Tím se významně zlepšilo pracovní prostředí zaměstnanců. Nová výrobní hala nahradila starší, již nevyhovující objekt. 

Co je pro vás v podnikání nejdůležitější a v čem je vaše tajemství úspěchu?

V podnikání je pro mě nejdůležitější být obklopena lidmi, kterým mohu věřit a na které se mohu spolehnout, a to i v době krize.Je pro mě důležité, že se na chodu rodinné firmy podílí i můj manžel, Ing. Ivo Brázda, který je druhým jednatelem firmy, technickým ředitelem a zajišťuje technickou stránku výroby. Tajemství úspěchu tkví v intenzivní práci celého kolektivu, kdy se každý zaměstnanec svým způsobem podílí na prosperitě firmy.

Na úspěchu firmy se podílí i výkonný ředitel Ing. Jiří Kala, vedoucí výroby Bc. Jiřina Janíčková a vedoucí obchodního oddělení Mgr. Soňa Hrnčířová. Zásadními hodnotami v podnikání, které dodržujeme, jsou férovost, čestnost a dodržování závazků i smluv.

Na co jste hrdá a jaké hodnoty jsou základní filozofií vaší firmy?

Jsem hrdá na to, že jsem již šestou generací rodiny, která se podílí na úspěšném vývoji naší firmy. Hodnoty firmy jsou řečeny i mottem firmy, které zní: TRADICE*PESTROST*KVALITA. Tradice naší firmy sahá až od roku 1842, vyrábí pestrou produkci popruhů a mezi zákazníky je uznávána především vysokou kvalitou svých výrobků. Zásadními hodnotami v podnikání, které dodržujeme, jsou férovost, čestnost a dodržování závazků i smluv. Vážíme si kvalitní práce našich zaměstnanců a dodržujeme firemní kulturu přístupu malé rodinné firmy (do 50 zaměstnanců).

Jaké máte plány do budoucna?

Za důležité plány do budoucna považuji zejména investice do nových technologií, zaměřit se na inovaci naší produkce, modernizaci výrobních procesů a udržení vysoké kvality výroby popruhů. Mým přáním je, aby se firma MOUKA TIŠNOV, s. r. o., i po mnoho budoucích let, mohla stále pyšnit sloganem:
Jsme česká rodinná firma s tradicí a dodáváme popruhy do celého světa.

TISÍC DRUHŮ POPRUHŮ ROČNĚ vyrábí firma MOUKA TIŠNOV, s. r. o. Dodává je do 30 zemí světa. Výrobky této firmy používají horolezci, chovatelé, zdravotníci i zemědělci.Zdroj: MOUKA TIŠNOV, s. r. o. /archiv