Jedná se o bydlení pro občany nejen z Budišova nad Budišovkou, ale i z celého okresu Opava a dalších okolních měst či obcí. Od března 2018 je připraveno k nastěhování 12 nových bytů o výměře 38m2 až 45m2. Oslovili jsme majitele a jednatele společnosti BYTY pro SENIORY, s. r. o. pana Jaroslava Pírka, aby nám k projektu bytového domu řekl pár slov.

Jaký byl hlavní důvod realizace tohoto bytového domu, ve kterém bydlí senioři?

Z vlastní zkušenosti víme, jak je těžké, když vás opustí někdo blízký. Jsou to čtyři roky, co nám (mně i mojí ženě) zemřely ve velmi krátké době po sobě obě maminky a naši tatínci zůstali sami. A tehdy jsme začali nad vším intenzivně přemýšlet. Jak posloužit dobrou věcí lidem, kteří najednou zůstanou sami? Je obecně známo, že nejen v našem regionu, ale v celé ČR, je málo bytů pro seniory. Tak jsme si řekli, že zrealizujeme něco užitečného právě pro tuto cílovou skupinu. Proč by lidé měli trávit svůj podzim života sami? Chtěli jsme, aby si zpříjemnili své chvíle v krásném prostředí obklopeni svými vrstevníky. Proto vznikl tento projekt. 

Proč právě Budišov?

Přestože bydlíme s manželkou v Opavě již 25 let, nezapomínáme na to, kde jsme vyrostli. Budišov nad Budišovkou je právě to místo, kde jsme jako děti navštěvovali základní školu a školní družinu. Tato budova nebyla v posledních letech nikým využívána, a proto jsme se rozhodli, že požádáme vedení města o odkoupení této nemovitosti s garancí, že zde vybudujeme komunitní bydlení pro seniory. Vedení města nám v listopadu 2015 vyšlo vstříc a celý projekt byl prodejem nemovitosti odstartován. 

Jaká je vaše cílová skupina?

Jelikož jsme na část projektu (asi na polovinu) získali dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, musí zde být zohledněna určitá pravidla. Jedním z nich je dodržení věkové skupiny pro soběstačné seniory ve věku 60 a více let.  

Jaký je zájem o tento typ bydlení právě v této lokalitě?

V únoru 2018 jsme budovu bytového domu pro seniory zkolaudovali a nyní k měsíci dubnu jsme již podepsali devět nájemních smluv. V tuto chvíli máme tedy obsazené tři čtvrtiny bytového domu, což znamená devět bytů z 12. Mezi stávajícími nájemníky jsou například i lidé z Ostravy anebo ze Slavkova. Máme tedy pro zájemce ještě poslední tři volné byty k okamžitému nastěhování třeba od 1. 5., od 1. 6. nebo nejpozději od 1. 7.2018.

 Jaké výhody přináší bydlení právě u vás?

Vzhledem k dotačnímu titulu, kde je pro všechny seniory regulované nájemné, je velkou výhodou právě výše nájemného, která se pohybuje v rozmezí od 4 200,-Kč do cca 4 900,-Kč za byt, a to včetně všech služeb (voda, elektřina, topení, úklid společných prostor, výtah, atd.). Další velkou výhodou je to, že je celý dům zcela bezbariérový a to od suterénu až do třetího nadzemního podlaží, kde se navíc nachází společenská místnost, kterou mohou využívat všichni nájemníci. To je ten hlavní důvod, proč se jedná o komunitní bydlení pro seniory, aby lidé nezůstávali sami, ale aby se mohli v této společenské místnosti potkávat se svými vrstevníky při různých příležitostech, jako jsou svátky, narozeniny, společné Vánoce, silvestr nebo si jen tak dát kávu a posedět u sportovního přenosu v televizi, apod.  

Co byste chtěli do budoucna ještě vybudovat v okolí vašeho bytového domu?

U bytového domu jsme dokončili parkoviště pro sedm vozidel. Nyní nás čeká ještě výstavba venkovního zastřešeného posezení (pergola) s grilem a výsadba okrasných keřů a květin.  Jinak je již vše hotové.    

Co by jste ještě dodal na závěr?

Lidé, kteří mají zájem o bydlení v tomto novém bytovém domě pro seniory, nás můžou kontaktovat na e-mailové adrese:  info@byty-pro-seniory.cz  nebo na telefonních číslech: 606 917 124 a 602 557 767. My jim poté zašleme potřebný formulář pro registraci a domluvíme se na osobní prohlídce volných bytů. Ptáte se, co dodat na závěr:  Přijďte se k nám podívat. Věříme, že se vám bude u nás líbit. 

 

Jaroslav Pírek, majitel a jednatel společnosti

https://www.jolkreality.cz/