Žďársko je výjimečný region a náš domov a naším společným zájmem je, aby vzkvétal. V tomto jsme všichni na jedné lodi a mělo by nám všem jít o společný cíl. Je naší povinností předat svěřenou zemi potomkům v lepším stavu, než jsme ji převzali.

Sdružení místních samospráv ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj nedávno zveřejnily analýzu dostupnosti, resp. nedostupnosti služeb pro občany. Výsledek není překvapením a zejména vy na menších obcích víte, co obnáší sehnat třeba rohlíky, zubaře a kolik kilometrů musíte za tím či oním cestovat. Vysočině patří první příčka v nedostupnosti služeb v celé ČR!

Čelíme dlouhodobě tzv. vnitřnímu vysídlení, mladí a hlavně vysokoškoláci desítky let odcházejí a je to vidět. Nejsou obchody na malých obcích, nejsou zubaři, firmy nemají dostatek kvalifikovaných zaměstnanců, brzo nebudou lékaři. Menší města a obce nemají dost personálních i ekonomických zdrojů. Centralizace služeb v nějakém super městě není řešením, Žďársko je velice decentralizováno a proto je potřeba udržet služby i na menších obcích a městech. Pokud padnou např. ordinace v menších obcích, tak se to okamžitě projeví i v rámci větších měst.

Řešení problémů může přinést jen spolupráce občanů, veřejných a podnikatelských subjektů. Nominaci do senátních voleb jsem přijal právě proto, že před námi stojí mnohé výzvy – exodus mladých, nedostatek zaměstnanců či následky klimatických změn. Přijde mi, že se politika smrskla v soubor vzájemných urážek a invektiv za řízení mediálních mágů. Řešení těchto výzev ale vyžadují spolupráci a tomu chci být nápomocen.

Nechci jen kritizovat, ale předkládat vize a řešení problémů Žďárska. Již několik měsíců prezentuji analýzy důvodů a systémové řešení popsaných problémů a jejich následků a to včetně kolapsu zdravotní péče na Žďársku i na celé Vysočině. Bohužel mé predikce o zhroucení systému zdravotních služeb se už naplňují. Abych zjistil rozsah problému, obrátil jsem se na Ministerstvo zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Protože MZ i VZP nejen že nedisponují klíčovými daty, ale nemají ani žádný plán na řešení, tak jsem se obrátil otevřeným dopisem na hejtmana Jiřího Běhounka. Řešení dostupnosti zdravotní péče pro občany Žďárska vnímám jako akutní problém a hodlám představit plán řešení.

Více informací získáte na facebooku – ingjosefklement. Závěrem bych Vás chtěl požádat o aktivní zapojení se do diskuze a budu rád za Vaše rady, připomínky i případné kritické apodněty.

Ing. Josef Klement, místostarosta Žďáru nad Sázavou

ZADAVATEL/ZPRACOVATEL: KDU-ČSL