Festival Industry Open, který se v polovině června uskuteční na řadě míst v celém regionu, nabídne zajímavý program z historie i současnosti průmyslu v Plzeňském kraji. Jedním z míst, které návštěvníkům umožní nahlédnout do minulosti, je Hornický skanzen ve Stříbře.

Ač by se mohlo zdát, že město Stříbro je ve světě známé především kvůli těžbě tohoto kovu, není tomu tak. Místní revír v době napoleonských válek nejvíce proslavilo olovo. Většina munice používané na válečných bojištích po celé Evropě byla tehdy vyráběna z olova získaného z rudy těžené ve Stříbře. Těžilo se zde od poloviny 12. století až do roku 1975. Od té doby areál ležel ladem. Veřejnosti byl hornický skanzen otevřen po desetileté rekonstrukci až v roce 2005, a to díky partě nadšenců Hornického spolku Stříbro složené z jeskyňářů a bývalých horníků.

Nebyla to jednoduchá práce, nicméně díky více než 40 tisícům hodin práce, kterou tu členové spolku odvedli, si zájemci dnes mohou prohlédnout unikátní hornický skanzen. „K vidění jsou zde důlní vozy, vrtací kladiva, hydraulický a mechanický výklopník nebo důlní nakladač. Máme tu také repliky štoly, ve které předvádíme použití důlní techniky při těžbě. Návštěvníci
si tak mohou udělat lepší představu o práci horníků,“ vysvětluje Karel Neuberger, místopředseda Hornického spolku Stříbro.

Vrcholem návštěvy je pak prohlídka 700 metrů dlouhého úseku královské dědičné štoly Prokop, návštěva kamenné galerie a projížďka důlním vláčkem. Během festivalu Industry Open bude navíc připraven bohatý doprovodný program.  V kovářské a mincovní dílně si budou moci děti vyzkoušet středověká řemesla. Návštěvníkům bude také zdarma zpřístupněn kompletně vybavený bunkr válečného opevnění v těsné blízkosti areálu.

Program festivalu Industry Open
Sobota 15. 6. a neděle 16. 6.
Celodenní program: prohlídky hornického skanzenu a štoly Prokop, hornický vláček, bunkr válečného opevnění, středověká řemesla a občerstvení.
Více informací k programu najdete na www.industryopen.cz

 

 Nahlédněte do výroby interiérů letadel

Plzeňsko je místo s bohatou průmyslovou tradicí. Západočeskou metropoli ve světě proslavily především pivovar Plzeňský Prazdroj a Škodovka. Operuje zde ale i celá řada dalších zajímavých firem, o kterých se toho zase tolik neví, nicméně i tak patří ke špičkám ve svém oboru. Několik z nich se rozhodlo zapojit do festivalu Industry Open a pozvat zájemce, aby se přišli podívat, jak se to u nich „dělá“.

Jednou z nich je společnost Safran Cabin CZ. Z billboardů a nabídek práce ji místní znají spíše pod heslem dělámedoletadel. Vyrábí se zde totiž kuchyňské moduly a odpočinkové zázemí pro téměř všechny světové aerolinky využívající flotilu letadel Airbus 320. Vybavení pro leteckou špičku se tu nevyrábí na pásu. Jedná se o zakázkovou výrobu, která musí splňovat přesné požadavky objednatele. Návštěvníky, kteří se vydají v rámci festivalu Industry Open na komentované prohlídky, nebudou provázet výrobní halou profesionální průvodci, ale přímo zaměstnanci firmy. Fanoušci letectví a techničtí fandové se mají na co těšit.

Zdroj: denik 

 Tip na výlet: Keramička v Chlumčanech 

Společnost LASSELSBERGER, s.r.o., je jediný výrobce keramických obkládaček a dlaždic v Česku. Tradici české značky RAKO rozvíjí a udržuje více než 135 let. Obklady RAKO vyváží do 67 zemí světa všech kontinentů. Vydejte se díky festivalu Industry Open do jejich chlumčanského závodu a odhalte tajemství výroby keramických obkladů. V rámci prohlídky se podíváte i do provozu s novou linkou a pecí na výrobu velkoformátových dlaždic.

 RAKO ChlumčanyZdroj: denik

RAKO Chlumčany

Program festivalu Industry Open
Komentované prohlídky Safran Cabin CZ
Sobota 15. 6. v 10:00, 12:00 a 14:00
Komentované prohlídky LASSELSBERGER – závod RAKO
Sobota a neděle 15.-16. 6. v 11:00 a 13:00
Vstupenky budou v prodeji od 20. května. Více informací najdete
na webu www.industryopen.cz

https://www.industryopen.czZdroj: denik