PO STOPÁCH ROBOTADO BUDOUCNOSTI

„Cílem akce bylo posílit spolupráci se školami v regionu a zacílit výuku techniky směrem k činnostem, které absolventi mohou v našem závodě uplatnit,“ vyzdvihl přednosti exkurze ředitel vrchlabského závodu ŠKODA AUTO Ivan Slimák. V nabitém programu kantorů nechyběla ani prohlídka výroby moderních automatických převodovek s přímým řazením DQ 200, které patří ke světové špičce. Během návštěvy mohli učitelé v praxi vidět i kooperaci nejmodernějších technologií, které jsou ve vrchlabském závodě používány. Kantory zaujal hlavně plně autonomní robot, který je schopný se sám učit a po své cestě závodem rozpoznávat překážky a v reálném čase při plánování své trasy zohlednit tak, aby se vždy dostal do cíle v nejkratším možném čase.

„Způsob zařazení autonomních robotů a dalších systémů do logistiky celého výrobního procesu nás doslova nadchl. Takto má vypadat moderní závod,“ nechala se po návštěvě slyšet jedna z kantorek vysokojizerské školy Jitka Šimůnková. Na ni, spolu s kolegy, čekala také ukázka základů obrábění, montáže a seznámila se také s fungováním továrny a tokem výroby.

Zdroj: ŠKODA AUTO

ŠKODA HROU

Pedagogům se taktéž věnovali odborní pracovníci tréninkového centra a logistiky závodu. Při návštěvě tréninkového centra se z kantorů stali vděční žáci, kteří získávali nové vědomosti. „Učitelům jsme ukázali průběh základního tréninku pro nově nastupující zaměstnanců,“ uvedl šéf tréninkového centra Aleš Bienstock.

A právě ukázka tréninkového centra udělala na kantory asi největší dojem. Shodli jsme se, že takto by měl postupovat každý zaměstnavatel. Škodovka ukázala, jak správně zaměstnance zaškolit. A to velice zajímavou a poutavou formou,“ dodala Jitka Šimůnková.

Zdroj: ŠKODA AUTO

PODPORA VZDĚLÁNÍ

Pro vrchlabský závod ŠKODA AUTO nebyla návštěva učitelů z Vysokého nad Jizerou první příležitost, jak posílit vzdělávání učitelů. Závod již několik let spolupracuje s vrchlabským gymnáziem, odborným učilištěm a základní školou na Liščím kopci a Náměstí Míru. „Žáci a studenti navštěvují výrobu i tréninkové centrum, kde pro ně připravujeme programy přizpůsobené jejich věku, schopnostem a dovednostem,“ dodal ředitel vrchlabského závodu ŠKODA AUTO Ivan Slimák s dodatkem, že spolupráce se vzdělávacími institucemi funguje na více úrovních. Školy například od automobilky dostávají granty a příspěvky na technické vzdělávání.