Karlovarsko je světově proslulým krajem lázeňství a přírodních léčivých vod, které navrací životní energii a omlazují tělo i ducha. Jeho ráz ale kromě živých lázeňských měst utváří i bujná příroda, divoké hory nebo tajemné důlní štoly v Krušnohoří na seznamu UNESCO. Ať už sem zamíříte za relaxem nebo za aktivní dovolenou v sedle kola, u vesla loďky nebo na greenu, můžete se spolehnout na kvalitní servis a péči. Nechte se uchvátit krásou Karlovarského kraje při procházkách přírodními rezervacemi. Objevujte hrady, zámky s artefakty historického významu, například relikviářem svatého Maura, který patří společně s korunovačními klenoty k nejcennějším zlatnickým památkám v zemi. Vítejte v Karlovarském kraji, nechte se hýčkat, uchvacovat i překvapovat.

Hrad Loket
Gotická perla se tyčí na skalním ostrohu v zákrutě řeky Ohře již od 13. století. Dřívější sídlo českého krále Karla IV. zve návštěvníky do svého hradního vězení s expozicí útrpného práva, muzea historických zbraní nebo na výstavu dobového porcelánu. V amfiteátru v podhradí se pořádají kulturní akce s nezapomenutelnou atmosférou.
Hrad LoketHrad LoketZdroj: archiv - Karlovarský kraj

Zámek Kynžvart
Klasicistní zámek, bývalé sídlo kancléře Metternicha, ukrývá mimo jiné muzeum s přírodními i technickými kuriozitami nebo exotickými zbraněmi. Mezi skvosty zámku patří socha bohyně Diany podle vzoru z Versailles nebo jedinečná zlatá zámecká jídelna.

Zámek KynžvartZámek KynžvartZdroj: archiv - Karlovarský kraj

Národní přírodní rezervace Kladská
K procházkám v okolí zámku Kynžvart vybízí jedna z nejstarších a nejrozsáhlejších rezervací na Karlovarsku. Naučná stezka začíná před loveckým zámečkem a vede tichým smrkovým zákoutím a kolem romantických vodních ploch.

Bečov nad Teplou
Bečov ukrývá druhou nejvzácnější památku Česka – relikviář svatého Maura, jehož objevení je opředeno doslova špionážním příběhem. Milovníky přírody osloví zdejší rozsáhlá botanická zahrada, která nabízí odpočinek ve stínu vzrostlých stromů či projížďku na pramicích po jezírku.

Bečov nad TeplouBečov nad TeplouZdroj: archiv - Karlovarský kraj

RelikviářRelikviář sv. MauraZdroj: archiv - Karlovarský kraj

Zámek Chyše
Zámek z 12. století proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých mistrovských dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete rozsáhlý park i zámecké interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, nebo expozici věnovanou právě Karlu Čapkovi. Ve zdejším historickém pivovaru s restaurací vám načepují pivo dle staročeské receptury.

Zámek ChyšeZámek ChyšeZdroj: archiv - Karlovarský kraj

Soos
Jednou z nejznámějších lokalit mimořádného významu je národní přírodní rezervace Soos, přezdívaná český Yellowstone. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera a nabízí pohled na četná rašeliniště a slatiniště, vývěry minerálních pramenů a probublávající oxid uhličitý takzvaných mofet – bahenních sopek.

Krušné hory
Krušnohoří nabízí bohaté vyžití pro celou rodinu v každém ročním období. V létě si tu přijdou na své milovníci turistiky a jízdy na kole. Na svých toulkách můžete navštívit Božídarské rašeliniště s chráněnými druhy rostlin a živočichů, Ježíškovo cestu nebo netradiční Boží vyhlídku.

TrailparkTrailpark KlínovecZdroj: archiv - Karlovarský kraj

TIP:
Pokud jste připraveni na pořádnou dávku adrenalinu, měli byste vyzkoušet zdejší trailparky na Plešivci a Klínovci.

Další tipy na výlety najdete na www.zivykraj.cz.Zdroj: archiv - Karlovarský kraj