A co na radostnou novinku říká primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová?
Mám opravdu obrovskou radost, že se nám po mnoha letech podařilo uspět a Slavné lázně Evropy (Great Spas of Europe) se tak staly ojedinělým projektem zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO. Byla to dlouhá cesta, která započala již v roce 2010 a děkuji všem, kdo se za tu dobu na celém nominačním projektu podíleli. Gratuluji také dalším deseti lázeňským městům, která jsou s námi společně zapsány. Stát se součástí takového dědictví je obrovská přidaná hodnota, silná značka, se kterou lze velmi dobře dále pracovat a která bude mít velký vliv na rozvoj infrastruktury, cestovního ruchu, ale i ekonomiky a zaměstnanosti. Je to ale závazek, který nám jasně udává, jak máme toto bohatství chránit, aby bylo zachováno pro budoucnost, pro další generace. Skutečně nešlo o práci, kterou zvládnete za rok. Muselo se domluvit jedenáct starostů z jedenácti měst a dát vše dohromady,“ říká primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová. 

primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklováprimátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer FerklováZdroj: Statutární město Karlovy Vary

Nominaci připravily společně Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Itálie, Velká Británie a Severní Irsko a v neposlední řadě Česká republika, která celý projekt řídila a koordinovala. Tento nový nadnárodní sériový statek Světového dědictví se skládá z nejvýznamnějších lázeňských měst v Evropě: Baden bei Wien v Rakousku, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Montecatini Terme v Itálii, Bath ve Velké Británii a Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně v České republice. 

SLAVNÉ LÁZNĚ EVROPY
Tyto Slavné lázně Evropy, všechny založené kolem přírodních minerálních pramenů, poskytují společně výjimečné svědectví o fenoménu evropského lázeňství a dosáhly svého rozkvětu od konce 18. století do první poloviny 20. století. Definujícím rysem tohoto fenoménu je kombinace vnitřních a vnějších lázeňských a terapeutických zařízení s širokým spektrem volnočasových aktivit, které se odrážejí v konkrétní podobě lázeňských míst a s nimi související architekturou. Soubory lázeňských budov, včetně lázeňských domů, stáčíren minerálních vod, pitných pavilonů a kolonád, doplněných shromažďovacími sály, kasiny, divadly a dalšími kulturními zařízeními, to vše integrované do pečlivě udržované terapeutické krajiny s minerálními prameny, parky, zahradami, promenádami a sportovišti. Okolní krajina lázeňských míst je využívána pro fyzické aktivity jako součást zdravotní terapie, relaxace a zábavy. Slavná lázeňská města byla jedinými místy v Evropě, kulturně konkurující velkým metropolím, a jako taková se stala zdrojem intelektuální, umělecké, sociální a politické inspirace, čímž přispěla k demokratizaci evropské společnosti. 

Konkrétně Karlovy Vary jsou známé jako „největší Salón Evropy pod širým nebem“ a hostovaly královské rodiny, evropské hlavy států a významné umělce. Vyznačují se fenoménem Vřídla, které je podobné gejzíru, a jedinečným složením termální vody, inovativními balneologickými metodami a vynikajícím architektonickým lázeňským souborem. Lázeňská čtvrť navazuje na četné horké prameny, které se vynořují v údolí řeky Teplé a vyznačuje se bohatým historickým a secesním stylem architektury. Obavy z toho, že by zápis na Seznam světového dědictví UNESCO například zkomplikoval pravidla pro stavby či rekonstrukce, nejsou podle primátorky na místě. „Už teď je v daných zónách vyhlášena památková rezervace. Další omezení nepřijdou. Může to mít hlavně řadu pozitivních dopadů, ať už jde o rozvoj infrastruktury, rozvoj podnikání i další příležitosti. Současně to bude znamenat příliv dalších turistů,“ uzavírá Andrea Pfeffer Ferklová.