Kojeneckými kolikami trpí kojenci přibližně od 2. týdne do 5. měsíce věku. Potíže mohou trvat až několik měsíců a vrchol kojenecká kolika mívá kolem 3. měsíce věku miminka.

Jak poznat kojeneckou koliku 

Kojeneckou koliku lze rozeznat pomocí tzv. pravidla tří: neutišitelný pláč trvá nejméně 3 hodiny denně, nejméně 3 dny v týdnu a po dobu nejméně 3 týdnů. Nejčastěji se objevuje po kojení nebo po krmení z láhve v podvečerním či večerním čase.

Příčiny kojeneckých kolik  

Původ kojeneckých kolik není objasněn, nejčastěji se však uvádí nezralost střeva, velké množství spolykaného vzduchu při sání, ale také příliš rychlé a časté jedení bez prostoru na odříhnutí či alergie na bílkovinu kravského mléka.

Jak pomoci miminkům při kolice 

  • správná výživa maminky
  • správná technika kojení
  • po kojení či krmení zajistit odříhnutí miminka
  • nekrmit miminko ve spánku
  • přirozeně prodlužovat intervaly nočního kojení podle stáří dítěte  

Při kojenecké kolice je vhodné miminku pomoci úlevovými technikami jako jsou masáže bříška, chování v poloze na tygříka, kolébání, chování v klubíčku či nošení v šátku. Prospěšné je také přikládání teplých polštářků na bříško.

Zdroj: Pexels.com/Helena Jankovičová Kováčová

Od kojenecké koliky může pomoci homeopatie

S příznaky kojeneckých kolik mohou pomoci i homeopatické léčivé přípravky. Jsou šetrné a užívat je mohou děti už od narození. Colental® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě kojenecké koliky u novorozenců a kojenců, která se projevuje např. bolestí bříška, nadýmáním a neklidem. Jeho složení je vyvinuté speciálně pro malé děti a reflektuje potřeby nejmenších pacientů i svou formou podání. Colental® je k dispozici ve formě perorálního roztoku v jednodávkových obalech. Roztok obsahuje pouze složky v homeopatickém ředění a čištěnou vodu. Jednodávkové obaly jsou sterilní, velmi praktické, s předem nadávkovaným množstvím léku. Aplikují se přímo do úst dítěte.

Zdroj: BOIRON

Colental® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě kojenecké koliky u novorozenců a kojenců, která se projevuje např. bolestí bříška, nadýmáním a neklidem. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Více o pediatrické řadě BOIRON ZDE.

Homeopatie a její vědecké základy

V oblasti homeopatie existuje řada kvalitních klinických studií, které dodávají hmatatelné důkazy a zabývají se účinností homeopatických léčivých přípravků. Probíhají v reálném životě pacientů a potvrzují i další fakta: homeopatické léky jsou pro pacienty bezpečné a dobře je snášejí. Celkově bylo zveřejněno kolem 7 000 klinických studií a prací ze základního výzkumu, dohledatelné jsou např. v databázi PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/, či na stránkách https://vedecke-dukazy.svethomeopatie.cz/.