Pojďme tedy vzít za kliku a odkrýt tajemství, které se skrývá v dominantní stavbě na okraji jabloneckých Rýnovic.

Z původně malé rodinné firmy, kterou v roce 1990 založil Ing. Petr Morávek, CSc. se stal tahoun ve svém oboru, a to nejen u nás v České republice. Z počátku firma sídlila v objektu bývalé Bižuterie v Mastné ulici, následně se přestěhovala do moderně zrekonstruovaných prostor, které se nacházejí v ulici V Aleji. V roce 2014 byla na zelené louce postavena výrobní hala v Rýnovicích u Jablonce nad Nisou, kde se v současné době vyrábí na více než 15 000 m2. Tou firmou je ATREA s.r.o.

Modrý nápis na vrcholu budovy málo komu napoví, že právě zde se vyrábějí rekuperační jednotky, tedy systémy pro řízené větrání, které zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu ve větraném prostoru v daném čase. Často se pak celý systém doplňuje o čidla kvality vzduchu, díky nimž je jednotka schopna měnit průtoky vzduchu v závislosti na měnící se koncentraci oxidu uhličitého (CO2), vlhkosti a pachů vznikajících uvnitř bytu (WC, koupelny, kuchyně). Dvojice ventilátorů v jednotce dostává do objektu dostatek čerstvého vzduchu a máme tak jistotu, že dýcháme zdravý nevydýchaný vzduch.

Vzhledem k nutnosti stavět energeticky nenáročné objekty a zkvalitňovat stávající budovy, využívají jednotky od firmy ATREA rekuperaci, což zaručuje významnou finanční úsporu v účtech za vytápění oproti tomu, když se větrá pouze otevřeným oknem.

Co to vlastně rekuperace je?

Zjednodušeně řečeno se jedná o zpětné získávání tepla. Tzv. rekuperátor je doplněn právě mezi oba ventilátory a tím zefektivňuje celý koncept jak po stránce energetické, tak i po stránce finanční. 

Řada jednotek ECV5-2021-03Řada jednotek ECV5-2021-03Zdroj: Atrea s.r.o.

A jak to všechno vlastně funguje?

Rekuperační jednotka DUPLEX začne větrat automaticky dle svého nastavení a začne přivádět čerstvý vzduch do objektu a znehodnocený vzduch z objektu odvádí. Důvody větrání mohou být různé – odvod pachů z kuchyně při vaření, odsávání vlhkosti z koupelny, nebo třeba přívod čerstvého vzduchu do ložnic během noci. Bezpečně větrat v daném prostoru se dá i během doby, kdy v objektu nikdo není.

Jednotka jako taková je umístěna obvykle v nepobytové části domu či bytu – ideálně v technické místnosti, nebo např. v zádveří. Pokud je systém vzduchotechniky správně navržený, tak si ho ani nevšimneme a není vidět ani slyšet. Proud čerstvého venkovního vzduchu projde přes rekuperátor a proti němu vede proud s odvodním znehodnoceným vzduchem z větraného prostoru. Každý vzduch má svoji samostatnou trasu, proto se tyto vzduchy nikdy fyzicky nepotkají (nemísí se), pouze si předají teplo. Předání probíhá přes stěnu rekuperátoru, tvořenou tenkými vrstvami plastových desek.

Každá větrací jednotka DUPLEX má v základu filtraci, díky které je vzduch zbaven prachových a jiných jemných částic, které venkovní vzduch obsahuje. Tuto funkci oceňují zejména astmatici a alergici, pro které je prakticky nemožné v době výskytu alergenů ve vzduchu otevírat okna a větrat.

Žijeme ve světě plném moderních technologií, které nám život zpříjemňují a usnadňují. Jen málo lidí si ale uvědomuje, že tyto technologie je možné použít i pro zkvalitnění našeho zdraví, k čemuž pravidelné a kvalitní větrání prokazatelně přispívá.

Až se budete procházet po Prosečském hřebenu, rozhlížet se po okolí a na okraji Jablonce spatříte budovu s nápisem ATREA na střeše, tak si vzpomeňte, že platí „Kde jsou lidé, tam se musí větrat“.

Zdroj: Atrea s.r.o.