Rozšířená realita, nebo-li „augumentová realita (AR)”, je označení pro vizuální dosazení digitálního objektu do reality za pomocí 3D skenů okolního prostředí. Tento objekt zasazený do reálného světa lze poté pozorovat pomocí obrazovky daného zařízení.
Tuto technologii dnes již podporuje většina chytrých telefonů a není potřeba speciální helmy či brýlí ani dalšího speciálního vybavení jako u virtuální reality.
Přínos v praxi? ANO, jednoznačně!
Popíšeme si vzorovou situaci: Obchodník přijede k zákazníkovi na jednání ohledně nové výrobní buňky, jejíž součástí má být také automatizace. Po upřesnění požadavků a funkcionality zařízení stran zákazníka vyhodnotí prodejce jako vhodné řešení např. Boxtransfer. V databázi chytrého telefonu či tabletu najde odpovídající model Boxtransferu a za pomoci aplikace Rozšířená realita ho představí zákazníkovi - popis funkce zařízení, reálná ukázka jeho provedení a detailní zobrazení konstrukce. Zákazník si může zařízení prohlédnout ze všech stran.
Většina zákazníků se v dnešní době snaží maximálně efektivně využít výrobní prostory. Aplikace Rozšířená realita nám umožňuje vybraný typ zařízení přenést, umístit, přímo na konkrétní místo ve výrobě a zákazník tak hned vidí reálnou zástavbu a může podle toho plánovat celkové uspořádání pracoviště a následný tok materiálu výrobní halou. Zákazníkovi to dává obrovskou výhodu v tom, že už v poptávkové fázi může odhalit, že vybraný typ zařízení jednoduše rozměrově neodpovídá výrobnímu prostoru na hale a může s obchodníkem operativně dále diskutovat jiné varianty, popř. změnu konceptu, na kterou již obchodník díky Rozšířené realitě pohotově reaguje a z databáze produktů vybírá vhodné řešení. Po fixaci vstupů a zadání pak obchodník ještě přímo na místě u zákazníka připraví pomocí konfigurátoru během několika málo minut nabídku a v ideálním případě pak odjíždí s objednávkou.
“Rozšířená realita podle mě představuje moderní technologický nástroj, kterým lze výrazně obohatit komunikaci se zákazníkem, přinést mu interaktivní zážitek, který zároveň povede k efektivní shodě a získání zakázky,” dodává Robin Kliment, týmový vedoucí Projektierungu na oddělení výroby transportní a dopravníkové techniky.
ENGEL je více než zaměstnavatel
ENGEL je výjimečný nejen tím, že je světovou jedničkou ve výrobě vstřikolisů, ale také tím, že se o své kolegy pečlivě stará. Nejde jen o dobré finanční ohodnocení, ale i velké množství benefitů, které vytváří skvělé podmínky.
Firma ENGEL v Kaplici, jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů na jihu Čech, zaměstnává v současné době již více než 1 100 lidí a specializuje se na výrobu klíčových komponent pro vstřikovací lisy jako jsou kovové dílce, elektrorozvaděče, dopravníková a automatizační technika, ohrazení a podesty ke strojům. Zároveň se pod střechou závodu nachází konstrukční kanceláře a oddělení softwarového vývoje s pobočkou v Českých Budějovicích.
ENGEL stále roste. Modernizuje a buduje nová pracoviště. Zvýšená poptávka a nedostatek pracovní síly se projevuje nejmarkantněji v dělnických profesích. „Nyní se opravdu setkáváme se zvýšenou poptávkou na různé profese a pracovní pozice napříč firmou. K tradičně nedostupným se řadí svářeči, elektrikáři a montážní personál. Lidé hledají stabilního zaměstnavatele a tím ENGEL určitě je,“ dodává vedoucí personálního oddělení David Dědič.
* Rodinnou společnost založil roku 1945 v Rakousku Ludwig Engel
* Má 9 výrobních závodů a obchodní zastoupení ve více než 85 zemích
* Roční obrat firmy za rok 2020/2021 činil 1,1 miliardy eur
* Celosvětově zaměstnává 6 400 lidí