Na celém světě funguje pouze pět výrobních závodů LEGO Group, rozmístěných na třech kontinentech. Od roku 2000 se mezi ně řadí i Kladno. Když před dvaceti lety kladenská továrna LEGO začínala, byla rozloha výrobních hal 12 000 metrů čtverečních a ke konci roku 2000 tady pracovalo 75 zaměstnanců. Dnes, o 20 let později, se v areálu, rozrostlém do plochy trojnásobně větší než pražské Václavské náměstí, podílí na balení ikonických stavebnic a dekorování jednotlivých elementů více než 2 500 zaměstnanců, kteří každý měsíc posílají do světa milióny kusů stavebnic.

V kladenské LEGO továrně vznikají tisíce a tisíce hlaviček pro minifigurky.Zdroj: LEGO Production s.r.o.
V kladenské LEGO továrně vznikají tisíce a tisíce hlaviček pro minifigurky.

Jak to celé začalo …

V roce 2000 se k výrobním závodům LEGO Group přidala továrna v Kladně. Úkolem této továrny je zpracování LEGO kostek, tedy jejich potištění dekorem a kompletace menších dílků (typické jsou například minifigurky). Další částí provozu je balení, které probíhá ve dvou fázích. Dnes v kladenské továrně balí do krabic téměř všechny řady stavebnic LEGO a na jejich výrobě se podílí více než 2 500 zaměstnanců.

… a jak to pokračuje

O tom, že se Kladno nestalo jen „montovnou", svědčí i úspěchy zdejších designérů a modelářů. Unikátní projekty se tady připravují kompletně od prvních návrhů a skic, přes samotnou výrobu až po finální instalaci na místě, pokud si to náročnost stavby žádá. V kladenské továrně vznikla celá řada věrných modelů legendárních objektů, jako je například 20 tun vážící Star Wars Stíhačka X-wing, která byla slavnostně odhalena v New Yorku, zvětšenina nového modelu Millennium Falcon z více než 87 875 LEGO kostek nebo 18 metrů vysoká raketa stojící v obchodním centru v Moskvě. A co teprve unikátní kousek Bugatti Chiron v životní velikosti, postavený z miliónu dílků.

V Kladně vnikl i model Bugatti Chiron v životní velikosti.Zdroj: LEGO Production s.r.o.
V Kladně vnikl i model Bugatti Chiron v životní velikosti.

Úspěch postavený na lidech

V kladenské továrně dnes najdete nejen týmy, které se starají o balení stavebnic a zmíněnou modelárnu. Prostor tu dostávají nápady a „zlaté české ruce", které díky týmu Výzkumu a vývoje a Inovačnímu týmu vznikají v těsné blízkosti a v úzké spolupráci s výrobou. Kladenská továrna je tak místem, kde nápady dostávají život a pak se rozšiřují do dalších výrobních závodu společnosti po celém světě.

V kladenské pobočce LEGO se kostky balí do krabic a putují do celého světa.Zdroj: LEGO Production s.r.o.
V kladenské pobočce LEGO se kostky balí do krabic a putují do celého světa.

Chcete zjistit, proč se malá plastová kostička stala fenoménem a podílet se na jeho budování? Napište nám na prace@LEGO.com nebo zavolejte na telefon 800 111 119. Třeba máme volnou pozici právě pro vás, podívat se můžete tady.