Co ukazují lidem kauzy Andreje Babiše?

Dokazují, že kdo volí Andreje Babiše, volí také Miloše Zemana a naopak. Jejich spojenectví je víc než zřejmé. A také to, že se Andrej Babiš neměl nikdy stát ministrem. Kvůli střetu zájmů, který od začátku měl. Jako majitel firem, co čerpají státní dotace, a podnikatel, který obchází ve svůj finanční prospěch zákony. A také pro svoje snahy o nedemokratické rozhodování a ovlivňování nezávislých institucí i médií. Je nutné pečlivě vybírat osobnosti, kterým lidé svěří pravomoci hospodařit s veřejnými penězi.

Řeší prezident Zeman současnou situaci s vládní krizí dostatečně státnicky?

Vůbec ne, bohužel. Prezident má ctít Ústavu České republiky jako nejvyšší zákon země a postupovat podle ní. Jen si představte, co by se stalo, kdybyste se neřídili zákony? A hlava státu má velkou odpovědnost, měla by proto také plnit své povinnosti. Bylo by ostudou, kdyby museli senátoři podat ústavní žalobu kvůli tomu, že se český prezident rozhodl už nebýt demokratem.

Proč jste napsali Vizi 2030, představu, jak to u nás bude vypadat za 13 let?

Každý z nás plánuje svůj život na delší dobu než pouze na čtyři roky, které trvá jedno volební období. Proto jsme chtěli lidem ukázat, jak si představujeme budoucnost a říct, že můžeme na této vizi začít pracovat už dnes. Od února si náš dokument může na webu top09.cz každý přečíst a diskutovat o něm, stejně jako to udělaly už tisíce lidí ve všech krajích.

Kdybyste dostal možnost změnit něco ve vašem kraji, co by to bylo?

Jižní Čechy jsou vnímány často jako venkovský region. Mohl by to však být moderní „chytrý" kraj. Projekt smart city, který už funguje v Písku, by usnadnil život občanům jihočeských měst a obcí. Problémy s parkováním vyřeší
chytrá parkoviště s navigačním systémem, spotřebu energií pohlídá metoda EPC ve veřejných budovách, v komunikaci s úřady pomohou elektronická podání. Prosazoval bych, aby stát urychleně dokončil dálnici, protože cestování za prací i za rodinou by mohl zkrátit opravdu funkční integrovaný dopravní systém. Protiváhou k modernizaci lidských sídel musí být zachování krás Šumavy pro příští generace. Přesto i tady vidím možnosti pro „chytrá" řešení, například rozvojem sítě dobíjecích stanic pro ebiky a bikesharing.

Zdroj: TOP 09