Také to ale znamená jednu zásadní věc. Nezapomenout sebe i naše zvířata chránit před klíšťaty a všemi riziky, která přináší.

Člověk snadno zapomene na sebe a svou ochranu, což je mít u sebe stále při ruce repelent. Častěji pak opomene, že i vaši mazlíčci jsou vůči těmto záludným tvorům zranitelní.

Klíšťata upřednostňují vlhké, zalesněné a stinné úkryty, jako je vysoká tráva, strniska a keře, a mohou číhat i na místech, která nejsou neudržovaná, jako je vše zahrada. Aby přežili, živí se krví lidí a zvířat.

Přisáté klíště může u vaší kočky nebo psa způsobit závažné onemocnění, jako je Lymská borrelióza (které se projevuje příznaky jako je abnormální chůze nebo postoj, kulhání, horečka, letargie a zvětšené lymfatické uzliny); cytauxzoonóza (parazitární infekce specifická pro kočky, která může způsobit potíže s dýcháním, horečku, nechutenství, žloutenku, kóma i smrt); Klíšťová encefalitida, Babezoza, Ricketsioza, Anaplazmoza, klíšťová obrna a další potíže, jako je podráždění kůže nebo infekce v místě rány. 

Neexistuje žádný univerzální přístup k ochraně vašich domácích mazlíčků před klíšťaty, ale existují způsoby, jak minimalizovat nebezpečí.

Zde jsou tři strategie, které vám pomohou v prevenci a ochraně vašich mazlíčků před klíšťaty.

1.  Každodenní prohlídky kožíšku i těla

Pokud žijete nebo navštěvujete oblast, která je obzvláště riziková pro výskyt klíšťat, nebo je známá zvýšeným výskytem infekcí přenášených klíšťaty, jednou z vašich nejlepších obranných metod je každodenní prohlídka vašeho miláčka. Říká MVDr. Pavel Vokrouhlík, veterinář a člen programu Community Medicine v ASPCA.

"Pouze lezoucí, nepřisáté klíště není pro vaše zvíře nebezpečné," říká, "tato situace se ovšem mění, kdy se klíště přisaje a začne se krmit po delší dobu, přes den nebo dva. To může být již dostatečná doba pro přenos parazitů a infekce.

Pokud máte psa, věnujte mu každý den několik minut kartáčování nebo česání srsti a protáhněte mu rukama. Obzvlášť to plat u dlouhosrstých plemen, kde je riziko přichycení klíštěte mnohem vyšší.

Kočky jsou také zranitelné, i když obvykle méně než psi, a to z důvodu samostatné velice intenzivní péči o vlastní kožíšek. I přesto byste měli alespoň jednou denně například při návratu domu prohlédnout celý povrch kočky. Na pomoc vám bude dobře sloužit hustý měkký kartáč. Věnujte zvýšenou péči oblastem hlavy, okolí uší, místa pod obojkem, okolí konečníku pod ocasem, třísla a prsty.

Všechna přisátá klíšťata je nutné co nejdříve odstranit, a to nejlépe speciálním háčkem nebo velice jemnou pinzetou. Nejvíce úspěšní budete s novými háčky O´TOM. Balení obsahuje 3 různé velikosti háčků a speciální cestovní pouzdro upevnitelné karabinou. K prodeji na e-shopu https://nazdabori.cz/obchod/odstranovac-klistat-otom-tick-twister/

2.  Udržujte zahradu odolnou vůči klíšťatům

 "Pokud je vaší jedinou metodou prevence klíšťat pouze kontrola psa," říká Dr. Vokrouhlík,“nestačí to. Budete muset udělat víc.

Drobné úpravy ve vašem dvoře, vaší zahradě, jako je udržování nízké trávy a plevelů, odstraňování hromad listí může výrazně snížit jejích množství v prostředí. Existuje několik sice schválených pesticidů na ošetření zahrady, nicméně potencionální jedy to do budoucna mohou též být.

Může také pomoci plot kolem vašeho dvora, který účinně chrání divokou zvěř, která může šířit klíšťata, například zajíci, srnčí a černá zvěř.

3.  Použití ektoparazitik

Existuje několik produktů schválených českým ústavem i evropskou agenturou, at už se jedná o podobu lokální (spray, pudr) po celkově působísí s lokální aplikací (spot on, obojek) až po totálně celkové preparáty (Bravecto, Nexgard, Simparica tabletky)

Tyto látky (jako je fipronil, permethrin, pyrethroidy a amitraz) přicházejí ve formě léčivých pudrů, obojků, sprejů, šamponů a jiných topických léčiv. Zabíjejí klíšťata přímým kontaktem se srstí nebo kůží zvířete. 

Jedna látka,PERMETRIN, je pro kočky toxický, ikdyž malé množství se považuje u psů za bezpečné. Pečlivě čtěte složením těchto lokálních preparátů, chyba v aplikaci by mohla vaši kočku stát život. Pozor i na častý kontakt malých dětí s takto ošetřenými zvířaty. Existuje jisté podezření na zvýšený výskyt dětských forem onkologických problémů.

Perorální léky. Tyto léky - například afoxolaner (NexGard) a fluralaner (Bravecto) - zabíjejí klíšťata kontaktem s krví vašeho mazlíčka. "Klíště se tedy misí přisát, aby došlo k jeho zabití. To muže stačit pro lokální zánět kůže. Čas nutný pro přenos infekce však již nenastane a klíště odpadne mrtvé pryč.

Vakcína. Vakcína proti lymské borelióze pro psy se jeví jako bezpečná, ale odborníci se dosud nezabývají její účinností. Nejvhodnější je její kombinace s některým z preventivních přípravků.

Část problému spočívá v tom, že mnoho psů, zejména v oblastech s vysokým výskytem klíšťat již bylo vystaveno lymské borelióze - často bez jakýchkoli příznaků - a údaje naznačují, že vakcína funguje nejlépe u psů, kteří ještě nikdy nebyli této nemoci vystaveni. Před podáním vakcíny by měl být váš pes testován na lymskou boreliózu.

Pamatujte: Bez ohledu na to, které produkty zvolíte jako ochranu vašeho mazlíčka před klíšťaty, dodržujte všechny pokyny týkající se druhu a velikosti zvířat, pro které je produkt určen. Nepoužívejte například produkty určené pro psy na kočkách a na štěňata nebo koťata nepoužívejte produkty určené pro dospělá zvířata. Na své domácí mazlíčky nepoužívejte žádné produkty určené pro lidi.

Je prokázáno, že přípravky na bázi éterických a vonných olejů jsou pro zvířata a zejména pro kočky toxické. Používejte pouze schválené preparáty.

Odstraňovač klíšťat O´TOM TICK TWISTEROdstraňovač klíšťat O´TOM TICK TWISTERZdroj: archiv