Kočky jsou rozmarné a chytré společnice. Mohlo by se zdát, že se o sebe dovedou téměř ve všech ohledech postarat samy. I ony ale vyžadují naši lásku a pozornost. Největší výzkumné centrum pro domácí mazlíčky Waltham ve spolupráci se značkou kočičího krmiva Whiskas dlouhodobě zveřejňuje nejnovější data o tom, jak ke čtyřnohým kamarádům správně přistupovat.

Přirozená kořist

Co by vlastně měly kočky jíst? Dle výzkumu preferují stravu nutričně podobnou své přirozené kořisti. Díky těmto zásadním poznatkům dokážou výrobci krmiva Whiskas v podstatě napodobit potravu, kterou by si zvíře vybralo instinktivně samo. Pro kočky je ideální profil živin, který poskytuje 50 % metabolizované energie z proteinů, 40 % z tuků a 10 % z uhlohydrátů. „Tento profil hlavních živin zahrnuje vysoký obsah proteinů, tuk na kontrolované hladině a omezené uhlohydráty, tedy ideální poměr živin, který pokrývá všechny fyziologické potřeby koček,“ říká veterinář a odborník na zvířecí stravování značky Whiskas MVDr. Leoš Železný.

Zdroj: Whiskas

Pozor na zbytky od stolu

Kočky, jak zkušení majitelé vědí, nespořádají cokoliv. Dokonce mohou přestat žrát to, co jim dosud chutnalo. Podle průzkumu jsou schopné rozlišit krmivo podle obsahu jednotlivých složek, a to bez ohledu na příchuť. Díky těmto poznatkům pak mohou výrobci nabízet krmení, které má správné složení živin, ale navíc kočkám také chutná. Podávání průmyslově vyrobené stravy domácím mazlíčkům doporučují i odborníci. „Nejnebezpečnějším nešvarem majitelů je podávání zbytků ze stolu. Kočka je jiný živočišný druh a složení lidské stravy pro ni může mít i dlouhodobé zdravotní následky. Dalším problémem může být krmení syrovými surovinami. Někdy v dobré víře podáme kočce syrové maso, ale to může obsahovat různé bakterie nebo i parazity. Lepší je proto poskytovat mazlíčkovi kvalitní průmyslově připravenou stravu, která je založená na vědeckých základech. Tak pro ni děláme to nejlepší,“ říká MVDr. Leoš Železný.

Odlišné povahy i nároky

Co zvážit, než si kočku pořídíme? „Výhodou koček je, že je nemusíme venčit. To ale neznamená, že péče o ně je méně náročná. Stejně jako psi vyžadují naši pozornost. Měli bychom zvážit časové možnosti, fyzické aktivity i svůj věk. Kočka je závazek na dlouhý čas. Záleží i na našem životním stylu. Jiné je chovat ji v paneláku a jiné tam, kde se může pohybovat volně kolem domu,“ vysvětluje kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová. Často také slýcháme, že kočky fixují k místu, nikoliv k člověku. „Není pravda, že si kočky netvoří vztah se svým majitelem. Naopak mají velmi bohatý citový život a i jejich vazby k ostatním členům rodiny jsou pevné. Když se k nim chováme s láskou a respektem, ony nám to bohatě oplatí,“ uzavírá Klára Nevečeřalová.