Celkem 120 lidí. Pět lokalit. 1,8 tuny odpadu. To je sumář letošní účasti zaměstnanců společnosti E.ON na dalším ročníku akce Ukliďme Česko. Zaměstnanci E.ONu se už pošesté přidali k celorepublikové aktivitě a v pátek 1. dubna vyrazili na pěti místech v Brně, v Českých Budějovicích a v Otrokovicích uklízet své okolí. Iniciativa Ukliďme Česko je vítězem soutěže E.ON Energy Globe z roku 2014 a E.ON s ní spolupracuje dlouhodobě.

Zdroj: E.ON

Iniciativa Ukliďme Česko je skvělý projekt. Jako vítěz soutěže E.ON Energy Globe je také ukázkou toho, proč tuhle soutěž vlastně děláme, proč hledáme a podporujeme udržitelné a ekologické nápady a nadále s nimi i spolupracujeme. Je vidět, že lidé v Česku tenhle nápad vzali za svůj, protože se do něj zapojuje řada společností i dobrovolníků. Věřím, že takových bude ještě daleko víc,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice. „Právě udržitelnost a ekologie jsou i pro nás v E.ONu klíčová témata. V byznysu i interně. Nejenom, že s úsporami energií pomáháme našim zákazníkům, ale je vidět, že se také nebojíme jednat sami. Jsem hrdá na naše zaměstnance, že přidají ruku k dílu a pomohou, když mohou,“ dodává.

Zdroj: E.ON

První hromadný úklid zaměstnanců E.ONu se konal v roce 2015. A od té doby pravidelně uklízeli až do roku 2019, poté jejich snahu na dva roky omezily restrikce spojené s pandemií COVID-19 a nemožnost se účastnit hromadných akcí. Za předchozích pět ročníků této akce se zúčastnilo 443 zaměstnanců, kteří dokázali z přírody sebrat a odnést přibližně 23 tun odpadu. Letos pak 120 dalších dobrovolníků přidalo 1,8 tuny. Celkem totiž nasbírali 118 plných pytlů.

Zdroj: E.ON

Letos zaměstnanci i přes špatné počasí uklízeli celé páteční dopoledne okolí bazénu za Lužánkami v Brně a v Českých Budějovicích pak další tři lokality, které vybrali dohromady s potřebami radnice. Pohybovali se na březích Vltavy kolem cyklostezky na Hlubokou, v Suchém Vrbném a také na Plzeňské ulici. V Otrokovicích pak uklízeli okolí rozvodny. Kromě běžného odpadu jako plastu a plechovek od piva, objevili ale i několik raritních kousků. V pytlích nechyběla například koloběžka, několik kabelek, boty, dopravní značení nebo matrace. Speciální sběrné kyblíky skrývaly také tři injekční stříkačky.

Zdroj: E.ON

Každý rok uklízíme vždy v pátek den před hlavním uklízecím dnem a už se z toho stala tradice. Zaměstnanci se sami hlásí dopředu, nikoho nemusíme přemlouvat. Vybavíme je ochrannými pomůckami, svačinou a jdeme na věc. Každý rok máme lidí víc a víc a ten letošní je neodradilo ani špatné počasí,“ pochvaluje si Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON, jedna z organizátorek úklidu.