TIP: Zda si koupíte kombinovanou pračku nebo pračku a sušičku samostatně, záleží často i na tom, kolik místa doma máte. Sada samostatných strojů zabírá trochu více prostoru, ale má větší sušící kapacitu, je energeticky účinnější a je rychlejší. Proto, ak máte dostatek prostoru, možná vás bude zajímat test nejlepších samostatných sušiček, který najdete zde: https://cestakbydleni.cz/susicky-pradla/.

Jaký je rozdíl mezi kombinovanou pračkou “vše v jednom” a sadou samostatné pračky a sušičky?

Podívejme se  nejdříve na model "vše v jednom", protože je ve všeobecnosti méně známý.

Kombinovaná pračka

Zařízení je přesně tím, čím má být; je to kombinace běžné pračky a sušičky najednou. Dokáže nabídnout celou řadu různých možností, výběrů a nastavení, se kterými si můžete hrát a zabírá pouze stejný prostor jako standardní pračka. Jednotka "all-in-one" je skvělou volbou pro lidi s omezeným prostorem. Vývoj technologií neustále zvyšuje efektivitu těchto zařízení a snadno se instalují a provozují.

Kombinované pračky používají stejnou prací akci jako ekvivalentní zepředu se plnící pračky, takže jejich čisticí schopnost je srovnatelná, avšak jejich sušení často ponechává mnoho přání otevřených. Sušení jim zabírá asi dvakrát tolko času jako běžné kondenzátorové sučičce - v průměru tři a půl hodiny, ale u některých i více.To není problém, pokud praní prádla provádíte, když jste v práci nebo přes noc, ale mohlo by to být velmi frustrující, pokud spěcháte a rychle potřebujete daný kousek oblečení.

Jaké jsou výhody kombinované pračky?

 • prací výkon zhruba odpovídá výkonu srovnatelné samostatné pračky, zejména ve srovnání s pračkou s předním plněním. Na tomto typu stroje bude perfektně fungovat většina typů předních značkových tekutých pracích prostředků, práškových a přírodních pracích prostředků.
 • polovina stopy dvou samostatných spotřebičů
 • prádlo můžete vyprat a vysušit bez nutnosti manuální intervence
 • můžete prát nebo sušit nezávisle, takže ji můžete používat jako normální pračku s klidem mysli, že máte sušičku pro případ nouze, nebo pokud dáváte přednost ručnímu praní jemných oděvů nebo kojeneckých oděvů, můžete je poté usušit v "pračce"
 • levnější jako nákup dvou samostatných spotřebičů

Jaké jsou nevýhody kombinované pračky?

 • může použít ohromující množství vody k sušení - až 210 litrů u některých strojů - a to je navíc k vodě pro praní
 • kombinované pračky s tepelným čerpadlem jsou energeticky efektivní a nepoužívají vodu k sušení, ale jsou komplikované a drahé
 • některé jsou příliš velké, takže pokud je třeba, aby se vešla na konkrétní místo, pečlivě zkontrolujte rozměry.
 • historicky to byly nejméně spolehlivé prací zařízení, ačkoli spolehlivost se v posledních letech zlepšila
 • sušící komponent dokáže vysušit pouze přibližně polovinu kapacity pračky. Pokud jste tedy prali velké množství oblečení, měli byste je sušit ve dvou různých cyklech. To nechcete? Pak budete muset do bubnu vložit méně prádla, protože vaše oblečení musí mít dostatek horkého vzduchu k efektivnímu sušení.
 • příliš mnoho času! Kombinovaný cyklus praní a sušení trvá dlouho - kdekoli od tří do více než šesti hodin. Nezáleží na tom, zda používáte ten nejlepší prací prostředek, váš cyklus bude extrémně dlouhý.
 • než budete moci prát další náplň, musíte počkat, dokud nevyschne aktuální náplň
 • spotřeba energie je mnohem vyšší než spotřeba samostatné pračky a sušičky:

Zdroj: Evgeny Atamanenko, Artazum / shutterstock

Zdroj: Evgeny Atamanenko, Artazum / shutterstock
zdroj: Artazum / shutterstock

Samostatná sušička

Praní oděvů a jejich sušení v bubnu jsou různé úkoly, které vyžadují bubny různé velikosti. Oblečení potřebuje mnohem více místa, aby se „převalovalo", když se suší, aby horký vzduch mohl prádlo vysušit. Když je však prané, namočí se do vody a působení otírání o sebe pomáhá vyprat každou položku. Proto se doporučené velikosti náplně pro prací cyklus a cyklus sušení pračky liší. Díky samostaným zařízením můžete prát jednu náplň a současně sušit další, což vám ušetří čas, pokud máte hodně prádla. Redukuje se také opotřebení motoru, takže každý stroj by měl vydržet mnohem déle.

Jaké jsou výhody samostatné sušičky?

 • spotřebovává méně energie - pokud si koupíte pračku a sušičku se stejnou nosností, můžete mokré prádlo sušit najednou. To znamená, že nemusíte část prádla sušit samostatně. I když je sada nákladnější na nákup, náklady na energii jsou výrazně nižší než náklady na kombinovanou pračku. Z dlouhodobého hlediska šetříte peníze.
 • suší prádlo rychleji než kombinovaná jednotka.
 • zvládne velké množství prádla
 • v případě potřeby ji můžete umístit odděleně od pračky
 • spotřebič je odborníkem na úkol, který musí splnit. Praní prádla a bubnové sušení prádla jsou dvě velmi odlišné úkoly.

 Jaké jsou nevýhody samostatné sušičky?

 • zabírá více místa - přestože samostatná pračka a sušička mají více výhod než nevýhod, je tu jedna velká nevýhoda. Zabírají více místa. Naštěstí to můžete snadno vyřešit pomocí stohovací soupravy - sušičku umístíte na pračku. Místnost, do které set dáváte, musí být samozřejmě dostatečně vysoká.
 • po skončení pracího cyklu je třeba prádlo přesunout do sušičky
 • nákup dvou spotřebičů stojí víc

Zdroj: Evgeny Atamanenko, Artazum / shutterstock
zdroj: Roman Samborskyi / shutterstock

Jak se tedy rozhodnout?

Jak vidíte, jak kombi pračky, tak i samostatné sušičky mají své klady a zápory. Kombinované jednotky jsou ideální pro osoby s omezeným prostorem, které nepotřebují prát velké množství prádla. Jsou skvělou volbou pro malé byty, rekreační domy, obytné vozy nebo dokonce lodě. Samostatné sušičky fungují lépe pro lidi, kteří perou hodně prádla a chtějí ho mít čisté a suché rychle. Mají větší kapacitu a suší oblečení rychleji než kombinované jednotky.

Vaše konkrétní potřeby a životní styl vám pomohou určit, která možnost je pro vás nejlepší. Budete muset započítat počáteční náklady na sušičku a zároveň zvážit úspory, které dosáhnete, když se rozhodnete pro efektivnější zařízení. Rovněž budete muset zjistit, kolik oblečení chcete sušit najednou. Jakmile si  tyto věci zodpovíte, budete mít mnohem lepší pozici, abyste si vybrali sušičku, která je pro vás ta pravá. Chcete prát a sušit energeticky účinným způsobem a pokud možno co nejvíce najednou? Pokud ano, zvolte samostatnou pračku a sušičku. Chcete ušetřit místo? Pokud ano, zvolte kombi pračku. Mějte ale na paměti, že spotřebovává mnohem více energie a nesuší všechno najednou. Pokud přijmete její omezení, je to v pořádku.

Zdroj:
https://www.ajmadison.com/learn/what-is-the-difference-between-washer-dryer-all-in-one-combo-and-washer-dryer-sets/