Kde roste tento strom

Mitragynu Speciosu najdeme především v jihovýchodní Asii. Jmenovitě pak například Thajsko, Indonésie, Malaysie, nebo také Papua Nová Guinea.

Proč roste popularita Kratomu

Na tuto otázku bych zde mohl jako nezůčastněný člověk napsat přinejmenšíím bakalářkou práci. Jelikož jsem ale jeho prodejcem, nedovoluje mi současná legislativa upravená v nařízení Evropské Unie, napsat zde více, než je v tomo článku o kratomu napsáno. Je to z důvodů, že kratom není schválená potravina ani potravinový doplněk a v tom případě není možné cokoliv co je v rozporu s tímto nařízením dále šířit. Na e-shopech se tak velmi často setkáte s popisem, že kratom je pouze "sběratelský předmět" a že není určený ke konzumaci samostatně ani v kombinaci s jinými látkami.

Je pravdou, že tomuto nařízení na jedné straně rozumím, ale daleko logičtější by bylo, kdyby naopak úřady nažizovaly uvést o kratomu veškeré informace jak v kladném, tak i v záporném slova smyslu. Bohužel tomu tak není.

Sazenice KratomuSazenice KratomuZdroj: Nejlepsikratom.cz

Jaké jsou druhy kratomu

Rozeznáváme tři nejznámější barvy kratomu. Červený, zelený a bílý. Barvy kratomu prášku vznikají podle toho jak jsou listy usušeny a poté na technologii dalšího zpracování.

Jak se vyrábějí jednotlivé barvy

Začneme tedy u toho nejpopulárnějšího a tím je zelený kratom. Ten se vyrábí tak, že se listy usuší a po usušení se rozemelou na velice jemný prášek.

Dále si popíšeme jak vziká červený kratom. Ten se vyrábí naprosto jinou technologií. Čerstvě sklizené listy ze stromu Mitragyna Speciosa se nejprve nasypou do pytlů a pak se několik dní nechají fermentovat. Výsledná směs se opět usuší se a nakonec rozemele.

A na konec zde máme bílý kratom. Bílý kratom je údajně složený z červeného a zeleného prášku. Toho červeného je tam však jen mizivé procento. Pravý a neošizený bílý kratom údajně obsahuje i na jemno rozemleté stonky a žíly z listů.

Zdroj: Nejlepsikratom.cz

Kratom v Evropě

V některých zemích Evropy si kratom koupíte velmi snadno. Můžeme jmenovat například Španělsko, Nizozemí nebo Německo. Naopak například ve Francii, Polsku a nyní nově ani na Slovensku se již ke kratomu nedostanete.

Kratom v USA

Spojené státy jsou obrovským odběratelem kratomu. Uvádí se, že v tuto chvíli je přes deset miliónu "sběratelů" kratomového prášku. Situace je podobná jako v Evropě. Někde koupíte, někde ne. Znovu mohu uvést několik příkladů. Ve většině států USA je na tom kratom dobře. Kde však lidé k němu nemají přístup je například Arkansas, Alabama, Indiana, Vermont, Tennessee, nebo Wisconsin.

Co jsou kratomové strainy ( odrůdy )

E-shopy v ČR se předhánějí v tom, kdo má v nabídce více odrůd kratomu. Proto se můžete v nabídkách setkat například s nejpopulárnějším Green Maeng Da, Bali, Sumatera, Malay apod. Toto však nejsou odrůdy stromu Mitragyna Speciosa, nýbrž pouze a jenom mixy základních barev o kterých jsme už mluvili. Tyto mixy jsou dosti záludné. Jde o to, že když si pořídíte například green maeng da z 10 různých e-shopů, tak nikdy nebudou mít shodné vlasnosti. Je to tím, že dodavatelé z Indonésie mají na jejich výrobu různé názory a vyrábí tyto mixy dle svého uvážení. Proto se často setkáte s tím, že je green maeng da někdy složený z bílého a zeleného prášku, ale také můžete narazit na mix složený ze zeleného a červeného. Můj názor je, že by měl každý "sběratel" začít s čistými barvavi, aby pochopil o čem jsou a teprve potom je schopný rozeznávat drobné rozdíly a zvláštnosti, které nabízejí kratomové mixy.

Zdroj: Nejlepsikratom.cz

Existují tedy odrůdy Mitragyna Speciosa ?

Na drtivé většině e-shopů si můžete přečíst, že ne. Že existuje jen jeden druh a nic víc. Já osobně s tím nesouhlasím. Existují totiž varianty, které se mezi sebou liší a to dosti zásadně ve velikosti a tvarem listů. Z toho co jsem měl možnost vidět existují jistě minimálně tři druhy. Je to tedy ta klasická nejrozšířenější s pojmenováním "Rifat", která má standartní oválné úzké listy. Dále je zde forma "elephant (slon) " pojmenována zřejmě po sloním uchu, jelikož její listy jsou podstatně větší než u klasícké odrůdy a tvar více než ovál připomíná kruh. Nejzajímavější odrůdou je "horn (roh)" ta je jistě nejvýraznější a nezaměnitelná, protože po obvodu listu můžeme vidět ostré výběžky ( rohy ).

Pěstování stromku Mitragyna Speciosa v ČR

Když procházíte český internet, tak na vás z každého otevřeného článku o kratomu vyskočí, že to není možné. Že tady k tomu nemáme podmínky. Já říkám ano, venkovní podmínky k tomu u nás nejsou, ale proč nevyzkoušet pěstovat Mitragynu doma jako pokojou rosltinu ? Já jsem to vyzkoušel a byl jsem úspěšný. Nyní již mám dva kratomové stromky staré skoro čtyři roky a daří se jim skvěle.

Pokud vás tento tajuplný strom zaujal navštivte náš e-shop Nejlepsikratom.cz, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství kratomového prášku, ale pokud rádi přijmáte výzvy a jste vášniví zahrádkáři, můžete si u nás pořídit semínka Mitragyny a vypěstovat si svůj vlastní stromek.